אינהלציה

סליין היפרטוניק – Hypertonic Saline 3-7%

סליין היפרטוני הינו תמיסת מלח בריכוז גבוה אשר מסייעת בפינוי כיח מהריאות של חולי CF והינו חלק מסטנדרט הטיפול המקובל.הטיפול הוכלל בסל הבריאות וזמין למטופלים בקופות החולים.

עד לאחרונה היה זמין במסגרת זו רק תכשיר אחד כתמיסה בריכוז 6%. תכשיר זה אינו מכיל בופר (ולכן אינו מאוזן מבחינת ה-PH) מדידות שנערכו לו גילו PH חומצי (לרוב 6.5 – כצפוי בעקבות שימוש במים מזוקקים ומלח).

בנובמבר 2017 הוציא משרד הבריאות חוזר סמנכ"ל ובו אישור ש-Hypertonic Saline 3-7% הינו תרופה ייעודית לסיסטיק פיברוזיס ולכן חל עליה פטור מהשתתפות עצמית.

הנושא עלה בזכות אחד הבוגרים בועד המנהל שהעביר קבילה בנושא והביא לפסיקה הברורה של משרד הבריאות בעניין.

שימו לב שהדבר נכון לכל קופות החולים.

פולמוסל (+PULMOSAL 7% (PH

מכיל תמיסת מלח בריכוז 7% וכן בופר השומר על PH 7.4, הוא ה-PH הפיזיולוגי של רירית הריאות.

מעבר ליעילות בהקלה על פינוי הכיח בזכות הריכוז הגבוה של המלח, ה-PH הפיזיולוגי אינו גורם לגירוי ובכך התכשיר נסבל יותר בעת השימוש.

נציין שריכוז המלח ב-Pulmosal הוא 7%, והוא הריכוז המקובל. הניסויים הקליניים שהתבצעו שבעקבותיהם הטיפול הפך סטנדרטי היו עם סליין בריכוז זה.

בנוסף, לאחרונה התפרסמו מספר מאמרים בכתבי העת Science ו-Nature, שהראו שהריאות של חולי CF "חמוצות" מהנורמה והדגימו את הקשר בין חמיצות זו לפגיעה ביכולת ההגנה (פעילות אנטי בקטריאלית) שלהן שעלולה להביא לעלייה בכמות החיידקים הפתוגנים בדרכי הנשימה.

בגרפים הבאים מתוך אחד המאמרים שפורסם בינואר השנה, ניתן לראות את הקשר בין רמת החומציות של הנוזל בדרכי בנשימה (ASL) וכמות החיידקים בריאות במודל של חיית מעבדה.

מחקר In Vitro (במבחנה) הראה קשר בין מידת החומציות של תכשיר הסליין ההיפרטוני, לריכוז של חיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה. נמצא כי ריכוזו של החיידק גבוה בכיח שטופל בתכשיר עם PH חומצי לעומת ריכוזו בתכשיר Pulmosal 7% (pH+).  לעובדה זו עשויה להיות השפעה על שכיחות זיהומים בחיידק זה אצל חולי ה-CF.

לאור תכונות אלה של פולמוסל (+Pulmosal 7% pH) אנו ממליצים להשתמש בתכשיר זה . כרגע יש בעיה בחלק בקופות לקבל את התכשיר. לכן, כדי לקבל את התכשיר יש לבקש מרופא ה-CF מכתב אישי האומר שהוא ממליץ על מתן פולמוסל. ברגע שיש את המכתב, הקופה חייבת לספק את התכשיר. אנו מקווים שבתוך תקופה קצרה לא יהיה צורך במכתב מהרופא.

עיצוב_ללא_שם_-_2021-06-24T162918.326__1___1_-removebg-preview (1)

לתרומה באפליקציית הביט 058-585-8984

דילוג לתוכן