English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

מתי תבוצע השתלה?

מתוך הספר השתלות איברים. פרק ארבעה-עשר מאת פרופ’ מרדכי קרמר. 

הוריות לביצוע השתלה

המועמד להשתלת ריאה הוא כמעט תמיד חולה הסובל ממחלת ריאות סופנית, שתוחלת החיים שלו, עפ"י הערכת הרופא המטפל, אינה עולה על 12-18 חודשים. רוב החולים מגיעים להשתלה כשהם תלויים בחמצן ובעלי סבולת נמוכה ביותר למאמץ, הם מתקשים לעלות מדרגות אחדות, ואפילו הליכה של כמאה מ’ במישור היא בבחינת מאמץ עילאי בעבורם. ואולם, לא כל מי שעונה על התיאור הזה אכן מתקבל להשתלה. לאישיותו של המועמד חשיבות מכריעה, עליו להיות בעל אישיות בשלה ובוגרת. המושתל חייב להיות החלטי, מוכן ומסוגל להתמסר לתהליך ההשתלה המורכב ולהתחייב לטיפול ולמעקב שלאחריה.
לקראת מועד ההשתלה יש לגמול את החולה, במידת האפשר, מן השימוש בקורטיזון. קודם להשתלה יש לבצע כמה בדיקות – בדיקת אקו-לב, מיפוי הלב כדי לשלול אפשרות של הפרעה בתפקוד הלב. בקרב חולים מעל גיל 45 יש לבצע צינטור של עורקי הלב כדי לשלול מחלה בעורקים הכליליים. גיל החולה אינו מהווה הוריית נגד מוחלטת, אך כיום נהוג שלא להשתיל חולים שגילם עולה על 65 שנה, היות שהתוצאות שנצפו עד היום בקבוצת הגיל הזאת אינן טובות כמו אלה שנצפו בקרב מושתלים צעירים יותר.

הוריות להשתלת ריאה בודדת או כפולה

כדי לנצל באופן מרבי את האיברים הנתרמים, מוטב ליטול מתורם אחד שתי ריאות בודדות ולב, ובכך להעניק לשלושה חולים את האיבר החיוני להמשך חייהם. משום כך, נוטים אנשי המקצוע בעולם להשתיל ריאה בודדת, למעט במצבים בהם שתי ריאותיו של החולה נגועות בזיהום.
ככלל, מחלות הריאה נחלקות למחלות "יבשות", כלומר מחלות בהן נוצרות צלקות בריאה התופסות את מקומן של הבועיות ובכך פוגעות בחימצון הדם, ומחלות "רטובות", בהן עיקר הפגיעה מתחולל עקב זיהומים מוגלתיים בדרכי הנשימה. אצל חולים הסובלים ממחלות ריאה "יבשות", ללא זיהומים פעילים כדוגמת נפחת ופיברוזיס, וכן אצל חולים עם יתר לחץ דם ריאתי, אפשר להסתפק בהשתלת ריאה אחת בלבד. לעומת זאת, אצל חולים הסובלים ממחלות ריאה "רטובות" (שמקורן בזיהום) כדוגמת סיסטיק פיברוזיס, יש צורך "להחליף" את שתי הריאות בשל החשש מזיהום השתל ע"י הריאה הנגועה הנותרת.

הוריות נגד להשתלה

הדיעה המקצועית המקובלת היא כי אין משתילים חולים הסובלים ממחלה סיסטמית, כדוגמת מחלה אוטואימונית וסוכרת לא מאוזנת, או חולים הסובלים מאי ספיקה של מערכות אחרות (כליות, כבד או לב). כמו כן, אין משתילים חולים שמצבם התזונתי או הנפשי ירוד. כיום, משהצטבר נסיון קלינירב בתחום השתלות הריאה, הפכו הוריות נגד רבות, שבעבר נחשבו מוחלטות, להוריות יחסיות בלבד. כל למשל נמנעו בעבר מהשתלת חולים שטופלו בתכשירי קורטיזון, ואולם כיום יש מספר מרכזים המשתילים בהצלחה גם חולים המטופלים בסטרואידים במינונים סבירים (5-15 מ"ג ביום). עם זאת, מומלץ להימנע מהשתלה אצל חולים המטופלים בסטרואידים במינונים גבוהים. בעבר נמנעו מלהפנות לניתוח חולים שעברו ניתוח בבית החזה, היות שחולים אלה נטו לדמם בעקבות הפרדת ההידבקויות של צלקות ניתוח ישנות במהלך הניתוח, ואולם כיום מבצעים בהצלחה השתלות גם בחולים שעברו ניתוח מוגבל לפתיחת בית החזה.
בנוסף, בעבר גם לא היה נהוג להשתיל חולים שסבלו מסיסטיק פיברוזיס וסוכרת, ואולם כיום יש מרכזים רבים בעולם המבצעים השתלות בקרב החולים הללו ובהצלחה רבה.

בחירת התורם והתאמה בין התורם והמקבל

תרומת איברים מתקבלת תמיד בברכה, ואולם לא כל ריאה מתורם מתאימה להשתלה. יש להימנע מנטילת ריאות מחולים שעברו טראומה או חבלה בבית החזה, או מתורם הסובל מזיהום ריאתי פעיל, או כזה שעבר הנשמה מלאכותית ממושכת (מעל 5 ימים).התורם עובר צילום של בית החזה ובדיקת רמת החמצן, כדי לבדוק את התאמת הריאה להשתלה. לאחר שהריאה נמצאה מתאימה להשתלה יש לבדוק האם היא מתאימה לחולה המועמד להשתלה. ההתאמה נקבעת על פי שני מדדים בלבד:1. גודל הריאה. 2. סוג הדם (ABO)

 

"כשהאהבה נוגעת"- סרטו המרגש של יניב טל על תהליך ההשתלה של עדי רוט

לחץ כאן למידע נוסף על השתלת ריאות, השתלת איברים וכרטיס אד"יתגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים