English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/על הטיפול באינהלציה

על הטיפול באינהלציה

אנהלציה
השימוש בתרופות הניתנות בשאיפה בעל יתרונות רבים, מכיוון שהתרופה חודרת ישירות לריאות ללא ספיגה כללית בגוף ומאפשר:
א. שימוש במינון נמוך של התרופה.
ב. פעולה מהירה.
ג. הקטנה של תופעות הלוואי הנוצרות מספיגה של התרופה במחזור הדם.

ההחלטה על התרופה ודרך לקיחתה תעשה על ידי הרופא המטפל בלבד.
מכשירי האינהלציה
קיימים סוגים שונים של מכשירי אינהלציה. בחירת המכשיר תעשה תוך התחשבות בגיל החולה, הקואורדינאציה שלו וחומרת המחלה:

משאפים
החומרים הניתנים במשאפים יכולים להיות:
א. תרסיס הניתז במנגנון של לחץ.
ב. אבקה הנלקחת בעזרת שאיפה.
את התרסיסים ניתן להעביר דרך spacers. השימוש במנגנון זה מגביר את חדירת התרופה ב – 15% משימוש ישיר במשאף ומקטין את הצורך בקואורדינאציה בהתאמת השאיפה לזמן הלחיצה.
שימוש במשאף בדרך נכונה, יגביר את חדירת התרופה לראות ולכן חשוב להיעזר באיש צוות מיומן במרפאה בקבלת ההדרכה.

מכשירי אינהלציה
(jet & ultrasonic nebulizers).
השימוש במערבל תרופות (nebulizer) ישחרר את התרופה המומסת בנוזל בצורת תרסיס. לחולה סיסטיק פיברוזיס המשתמש באינהלציות מידי יום, מספר פעמים, אנו ממליצים לרכוש מכשירי אינהלציה שיכללו את הפרטים הבאים:
1. חוזק המנוע: מנוע חזק ואמין שיאפשר זרימת אויר של 6-20 ליטר בדקה. רק זרימה בקצב זה תאפשר פרוק לגודל נכון של החלקיקים (ככל שזרימת האוויר חזקה יותר הטיפות תהינה קטנות יותר).
2. מערבל התרופות ( nebulizer):
א. מתוכנן לפרוק של חלקיקים בגודל המתאים לספיגה מרבית של הראות (קטן מ-5 מיקרון). חלקיקים גדולים יותר ישקעו בחלל הפה או במכשיר ולא יגיעו לראות. צורת החלקיקים חסרת משמעות.
ב. כמות שארית התרופה במערבל בסיום האינהלציה צריכה להיות מזערית, על מנת שהחומר הנשאף לראות יהיה מרבי.
ג. רצוי שבמערבל תהיה אפשרות לשימוש בפילטר, אשר בשלב הנשיפה החוצה ימנע מחומרים רעילים או אנטיביוטיקות להתפזר בחלל החדר (להגנה על האנשים הנמצאים בסביבה מפני עמידות חיידקים לתרופות,ומחומרים רעילים בחלל האוויר).

3. שסתום המאפשר יציאת התרסיס מהמכשיר רק בזמן שאיפה: במערבלי תרופות ללא שסתום זה, כמות התרופה הנשאפת היא פחותה ב – 50% ממה שהושם במיכל. חלק מהחומר יבוזבז בזמן הנשיפה (יש לזכור שהדבר משמעותי ביותר בעיקר בחולים חסימתיים שאצלם זמן הנשיפה ממושך בצורה קיצונית ולכן חומר רב יבוזבז בנשיפה). בקרה על זמן שאיפה תעלה את כמות החומר הנשאפת ומכאן גם תגביר את יעילות התרופה.

4. מכשיר שמתאים לשימוש בכל גיל: עם אפשרויות להתחבר למסכה המתאימה לגודל הפנים. עבור תינוקות עדיפה מסכת סיליקון שנצמדת לפנים בנוחות מקסימאלית. פיה מתאימה לחולים מגיל 5 שנים ומעלה המקטינה את כמות התרופה השוקעת במעברים וברירית האף ומכפילה את הכמות המגיעה לראות.

5. מכשיר קל ונוח לניידות: חשוב שהמכשיר יהיה נוח לנשיאה מחדר לחדר ובנסיעות על מנת שהחולה יוכל לבצע את האינהלציה גם מחוץ לביתו.

6. מכשיר שקט ומהיר: חשוב שהאינהלציה תבוצע בזמן סביר (תלוי בכמות והרכב החומר הנשאף). לחולים המבצעים מספר אינהלציות ביום חשוב שהאינהלציה תעשה במהירות בתנאי ששאר המדדים החשובים לא יפגעו (גודל החלקיקים וכו’).

יש לציין שצורת הנשימה בזמן האינהלציה משפיעה גם היא על כמות החומר השוקע בראות. נשימה שקטה ועמוקה תאפשר הגעת התרופה לעומק הראות ולדרכי הנשימה הקטנים.

תרופות הנלקחות באינהלציה
1. מרחיבי סמפונות:
מרחיבי הסמפונות המוכרים לנו הם: ventolin, bricalin, aerovent. תופעות וואי: חלקם מגבירים את קצב הלב ומורידים את ריווי החמצן בדם העורקי (סטוראציה), למשך זמן מוגבל. נמצאים בשימוש גם במשאפים, (בדרך כלל צבעם תכלת) וגם בנוזל.

השימוש במרחיבי סמפונות ביחס לזמן הטיפול הפיזיותרפי:
מרחיבי הסמפונות יילקחו כטיפול מקדים לטיפול הפיזיותרפי. סמפונות פתוחים יקלו על מעבר הליחה והאוויר בזמן הטיפול ויגבירו את יעילותו. מומלץ לקחת את מרחיבי הסמפונות כ- 30 דקות לפני תחילת הטיפול כדי להגיע להשפעה מרבית על הסמפונות בזמן הטיפול.

2. אנטיביוטיקות:
אנטיביוטיקות ותרופות נגד פטריות הניתנות בשאיפה יש לקחת תוך שימוש בפילטר בזמן נשיפת התרופה. (כדי למנוע מהאנשים בסביבה לשאוף את החומר) מומלצת זרימת אויר ממכשיר האינהלציה של יותר מ-8 ליטר בדקה לפרוק טוב של התרופה.
השימוש באנטיביוטיקות ביחס לזמן הטיפול הפיזיותרפי:
– אנטיביוטיקה תילקח לאחר הטיפול הפיזיותרפי כשהראות נקיות. להגביר את יעילות הספיגה של החומר ברקמת הראה.

3. תרופות המעודדות כיוח:
א. DNAse או בשמו המסחרי פולמוזים, יינתן פעם ביום לאחר הטיפול הפיזיותרפי או מספר שעות לפני הטיפול, לטיפול בכיח הנמצא באזורים עמוקים יותר של הראה, ולא בכיח שממילא בדרכו החוצה (לא לשימוש ברוב במכשירים הפועלים בשיטת אולטרה סוניק ).
ב. hypertonic nacl 3-7% מוציא מים מהתאים לדרכי האוויר, מלחלח את הליחה ומקטין את צמיגותה. יילקח לפני הטיפול הפיזיותרפי להקלה על ניקוז הכיח. קימות עדיין מחלוקות לגבי יעילות הטיפול ותופעות הלוואי של השימוש במי מלח בריכוז 7% – 3% לטווח הרחוק.

4. סטרואידים – נוגדי דלקת:
בדרך כלל יינתנו כטיפול מניעתי קבוע, במשאף או באינהלציה. יילקחו לראות נקיות לאחר הטיפול הפיזיותרפי.

כתבה: ענת דמרי , פיזיותרפיסטית מומחית לטיפול במחלות ריאה.תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא "אינהלציות"
פוסטים אחרונים בנושאים שונים..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים