English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

הטיפול הנשימתי

הטיפול הפיזיותרפי הנשימתי לניקוז הכיח מהריאות

הקדמה לטיפול הנשימתי:
טכניקות הטיפול הנשימתי עברו שינויים רבים במהלך 10 השנים האחרונות. הבנה טובה יותר של הפיזיולוגיה הריאתית ופיתוח מחקרים לבדיקת יעילות הטכניקות השונות קידמו מאוד ענף זה.
השיטות עברו מטיפולים פסיבים של המטופל (ראה Conventional Physiotherapy) לטיפולים אקטיבים, המאפשרים טיפולים עצמיים ללא תלות במטפל (ראה Active Cycle Of Breathing Technique ו- Autogenic Drainage). הטכניקות החדשות פותחו באירופה ואנו מרבים לשלב בין כל השיטות על מנת לקבוע לחולה את הטיפול האופטימלי. הטיפול הנשימתי משתנה ומותאם לגיל: תינוקות עד גיל 3 שנים ומבוגרים. הטיפול בתינוקות יכלול את הטכניקות הפאסיביות בלבד בלווי תרגילים רבים להפעלת בית החזה, אולם לכך נקדיש פרק נפרד.

Conventional Physiotherapy
שיטה זו כוללת את טכניקות הניקוז התנוחתי וההקשה על בית החזה.
השיטה הוצגה בשנת 1950 ומאז ועד 1980 היוותה את הטיפול העיקרי בפיזיותרפיה הנשימתית.

הניקוז התנוחתי
המטופל שוכב בתנוחה המאפשרת לכוח הכובד לעזור בניקוז ההפרשות מאזור מסוים בריאות אל דרך אויר גדולה יותר וממנה לקנה. תנוחות הניקוז מבוססות על האנטומיה של עץ הסמפונות. חלק מהתנוחות מבוצעות כשבית החזה בשיפוע שלילי. לאחרונה עלתה האפשרות ששיפוע שלילי אצל חולי CF מגביר "רפלוקס" (מעבר של חומצה מהקיבה לושט) ולכן לא כדאי לבצע את השיפוע השלילי עד לברור מקיף של קיום או שלילת "רפלוקס" אצל המטופל.

phys1
CLAPPING יש לזכור לא עוצמת המכה, אלא הדיות הקול

הקשה על בית החזה
הרבה מהמטופלים מכירים טכניקה זו בשמה המקצועי: Clapping. הקשה על בית החזה, כשהתנועה מתבצעת משורש כף יד המטפל כשכף היד קמורה. ההקשה תינתן על הצלעות על פי תנוחת הניקוז שבה נמצא המטופל. הדיות ההקשה עוברת את בית החזה, מרטיטה את כלי הנשימה ועוזרת בשחרור הליחה. ה – Clapping הוכח כמוריד סטוראציה (אחוז ריווי החמצן בדם העורקי) ועל כן יש לבצע את הטכניקה תוך ביצוע מספר נשימות עמוקות מידי כמה שניות.
ניקוז האונות התחתונות, שיפוע שלילי 25 מעלות.
ניקוז האונות התחתונות, המטפל מלווה את הנשיפות בלחץ וויברציות.

ניקוז האונות התחתונות, שיפוע שלילי 25 מעלות.

ניקוז האונות התחתונות, שיפוע שלילי 25 מעלות.

ניקוז האונות התחתונות, המטפל מלווה את הנשיפות בלחץ וויברציות.

ניקוז האונות התחתונות, המטפל מלווה את הנשיפות בלחץ וויברציות.

ויבראציות בנשיפה
הויבראציות יינתנו לכל אורך הנשיפה. כיוון הויבראציות יהיה כלפי בית החזה בכל אחת מתנוחות הניקוז. הויבראציות יבוצעו תוך הפעלת לחץ על בית החזה.

Active Cycle of Breathing Technique
טכניקה זו משמשת להזזת כיח מדפנות הסמפונות. השיטה פותחה באנגליה על ידי . Webber & Pryor
תנוחות הטיפול: כל תנוחות הניקוז התנוחתי. הטכניקה כוללת את המרכיבים הבאים:
נשימות מבוקרות: נשימות "בטן" רגועות בנפח רגיל, תוך שימוש בבית החזה התחתון והרפיה של בית החזה העליון.

ניקוז הסגמנטים הצדדיים .Active Cycle of Breathing Technique

ניקוז הסגמנטים הצדדיים
.Active Cycle of Breathing Technique

מטרת הנשימות

  • הקטנת עבודת הנשימה.
  • הרגעת קוצר נשימה.
  • חזרה לתבנית הנשימה הנורמאלית בין מחזורי הנשימה השונים.
  • שיפור האוורור בבסיסי הראות.

נשימות עמוקות

  • שאיפה של נפח גדול ככל האפשר של אויר.
  • החזקה של האוויר למשך מספר שניות.
  • נשיפה משוחררת של האוויר.
  • עליה בנפח האוויר הנשאף תפתח דרכי אויר חסומים ודרכי אויר הקפיים. האוויר יגיע אל מאחורי ההפרשות וישחרר את הליחה הדבוקה לסמפונות באזורים אלו ויאפשר את ניקוזה החוצה.
  • טכניקה זו עובדת באופן עקיף גם על תנועתיות והגמשה של בית החזה ועל חיזוק של שרירי הנשימה. ניתן לשלב בזמן הנשיפה ויבראציות.
נשימות בטן, Active Cycle of Breathing Technique

נשימות בטן, Active Cycle of Breathing Technique

טכניקת הנשיפה המאומצת
תכלול מספר נשימות מבוקרות ולאחריהן "HUFFING" שההפרשות מגיעות אל הקנה "HUFF" אחד או שניים ידחפו אותן למעלה ויאפשרו את ניקוזן. מספר מחזורי הנשימה הדרושים להעלאת הליחה במעלה העץ הברונכאלי ישתנו מחולה לחולה על פי הצורך.

Autogenic Drainage
הטכניקה פותחה על ידי ג’ון שבלייה מבלגיה והיא מבוססת על דפוסי הנשימה הנורמאלים. הדגש הוא על ניצול כוח הנשיפה כדי לשחרר את הליחה מדפן הסמפונות והזרמתה החוצה. תנוחות הטיפול: ישיבה או שכיבה ישרה. נשיפת האוויר בצורה נכונה, תשפר את נפח וזרימת האוויר הננשפים ועל ידי כך תקטין את הנפח השאריתי בריאות הגדול במיוחד אצל חולים במחלות ריאה חסימתיות. על ידי כך תזרים את הליחה לאורך דרך ארוכה יותר בדרכה החוצה. השאיפה: איטית. בנפח ריאות נורמאלי, בנשימות סרעפיות.

בסיום השאיפה יבוצע "HOLD" למספר שניות
הנשיפה: תבוצע כאשר דרכי אויר עליונות פתוחות, על מנת להאיץ את זרימת האוויר כשהנשיפה מבוצעת נכון ניתן לשמוע את קולות הליחה בדרכה החוצה.

כשהליחה ממוקמת מספיק גבוה ניתן לבצע "HUFF" אחד או שניים לסילוקה החוצה.

הטיפול בתינוקות ובפעוטות
הטיפול בתינוקות יכלול את הטכניקות הפאסיביות, משמע:
ניקוז תנוחתי, הקשה על בית החזה, מתן ויבראציות בנשיפה וטכניקה נוספת שמקורה בבלגיה ועיקרה: קיבוע נמוך ככל האפשר (ללא שימוש בכוח) של בית החזה העליון. מנח זה ימנע משרירי העזר לנשימה להשתתף בעבודת הנשימה ועל ידי כך הסרעפת תעבוד בצורה מאומצת יותר. הסרעפת שהינה השריר העיקרי בשאיפה תגדיל את האוורור הראתי בצורה משמעותית בהרבה משרירי העזר לשאיפה. אוורור טוב יותר ישפר גם את הניקוז הראתי.

מכיוון שהטכניקות הפאסיביות מוגבלות יותר בניקוז הכיח מהטכניקות האקטיביות עלינו להשתמש בכל האמצעים שברשותנו לנקז את החולים. לצורך זה ניתן לבצע על הפעוט תרגילים לתנועתיות ומתיחה של בית החזה והשכמות. תרגילים אלו יעזרו מאוד בשחרור הכיח מדפן הסמפונות.

כתבה: ענת דמרי – פזיותרפיסטית מומחית לטיפול במחלות ראה.תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא פיזיוטרפיה..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים