English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/השיטה לחיזוק והגמשה של בית החזה

השיטה לחיזוק והגמשה של בית החזה

מחלת הריאות גורמת לשינויים של בית החזה בקרב החולים בסיסטיק פיברוזיס. סימן אופייני הינו בית החזה החביתי כלומר עצם החזה בולטת החוצה, חוליות הגב מקומרות יותר (קיפוזיס) והצלעות בצדדים משתטחות.
השינוי במבנה בית החזה גורם לנוקשות והגבלה בתנועה של כל המיפרקים והשרירים של בית החזה. כך, שהנוקשות יוצרת הגבלה ביכולת ההתרחבות של בית החזה, חוסר האיזון השרירי פוגע ביעילות ההתכווצות של שרירי השאיפה, שרירי הבטן חלשים ומוגבלים ביכולת העלאת הלחץ התוך בטני בנשיפה, הנפח הננשף קטן, פינוי ההפרשות יורד ויש עליה באוויר הכלוא בריאות. כך נוצר "מעגל קסמים" שבו הריאות משפיעות על בית החזה והשינויים בבית החזה משפיעים על יכולת האיוורור של הריאות.

הטיפול לחיזוק והגמשה של בית החזה כולל

ניקוז הכיח
המטרה הראשונית של כל טיפול פיזיותרפי בחולה CF היא ניקוז הכיח מן הריאות. בטיפולים במחזורי נשימה יש ניקוז יעיל וטוב של כיח. אולם ניקוז הכיח מוגבל לזמן הטיפול הפיזיותרפי.
בעזרת חיזוק והגמשה של בית החזה ניתן להגביר את יעילות האיוורור של הריאות והניקוז הטבעי כך שפינוי ההפרשות קורה במהלך כל היום ואינו מוגבל רק לשעת הטיפול.
כל החולים שהתחילו את הטיפול תיארו עליה מאוד משמעותית בכמות השיעולים במהלך חודש ראשון ושני לטיפול. לאחר מכן, אצל רוב החולים כמות הכיח פחתה וצבע הכיח התבהר.

חיזוק והגמשה של בית החזה הנוקשה
הטיפול הפיזיותרפי בחיזוק והגמשה של בית החזה כולל תרגילים מרובים לחיזוק וקיצור שרירי הגב, מתיחה של שרירי החזה הקדמיים, חיזוק וקיצור של שרירי הבטן, ותרגילים לייצוב חגורות הכתפיים והאגן.
הטיפול משפיע על חולים בחומרת מחלה קלה, בינונית וקשה. הוא מאפשר לחולים נשימה פחות מאומצת, בית חזה גמיש ואיזון באורך וכוח השרירים כך שעבודת הכיוח משתפרת.

anat1

חיזוק כל הגוף
רוב הטיפולים הרפואיים מתמקדים בהקטנת מידת החולי הקיים.
למרות זאת חשוב להתייחס לגוף בראיה כוללת ולשים דגש גם על חיזוק החלקים הבריאים בגוף.
לגוף חזק, קל יותר להתמודד עם מצב החולי הכרוני.
התרגילים לחיזוק והגמשה של בית החזה עוזרים לחיזוק של כל הגוף. כאשר בית החזה עובד בצורה יעילה יותר המצב הריאתי משתפר, עבודת הנשימה קלה יותר וכל הגוף נע בקלות רבה יותר.

anat3
שיפור היציבה
הטיפול מותאם לכל חולה באופן אינדיבידואלי וכולל עבודה של חיזוק, מתיחה, וקיצור של קבוצות שרירים לפי בדיקות הפיזיותרפיסט המטפל.
ניתן להבחין בשיפור היציבה תוך זמן קצר. הגב נעשה זקוף יותר, שרירי הבטן מתחזקים ותומכים בגב התחתון, הכתפיים יורדות למקומם, שרירי החזה ארוכים ואיתם נפתח כל החזה הקדמי, הצוואר מזדקף והיציבה משתנה בצורה משמעותית ביותר.
בנוסף, יש עבודה על שיווי משקל שמסייעת לגוף לפעול בצירים הנכונים של התנועה כשהוא זקוף וישר.

anat2
נשיאת משקל לחיזוק העצמות
חולי סיסטיק פיברוזיס סובלים מבריחת סידן מהעצמות (אוסטיאופרוזיס). תרגילים הכוללים עבודה עם משקולות ונשיאות משקל עוזרים בהגברת ספיגת הסידן בעצמות.

anat4

במעקב שערכנו בחולי סיסטיק פיברוזיס המטופלים במכון תמר השוונו מדדים שונים בשנה לפני תחילת הטיפול הפיזיותרפי לחיזוק והגמשה של בית החזה לעומת שנת הטיפול הראשונה.
התוצאות הראו שיפור משמעותי במדדים של תפקודי ראות, החולים קיבלו פחות קורסים של אנטיביוטיקה תוך ורידית ועלו במשקל.
תוצאות הבדיקה שערכנו הוצגו בכנס האירופאי לסיסטיק פיברוזיס, יוני 2006 בקופנהגן.

כתבה: ענת דמרי – פזיותרפיסטית מומחית לטיפול במחלות ריאה .תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא פיזיוטרפיה..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים