English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

ויטמינים ומינרלים

ויטמין ומינרלים

ניתן לחלק את הויטמינים לשתי קבוצות

מסיסי מים ( כגון ויטמין C וקבוצת ויטמיני B) ומסיסים בשומן ( A,D,E,K).
הויטמינים מסיסי השומן נספגים בצורה הטובה ביותר בנוכחות שומן במזון ובנוכחות אנזימי לבלב. ולכן בחולים עם חוסר בהפרשת אנזימי לבלב קיימת בעיה בספיגת ויטמינים מסיסי שומן.

 הויטמינים מסיסי השומן הם

ויטמין  A: מצוי במזונות המכילים שומן ממקורות של בעלי חיים – כבד, חלב, וביצים. תפקידו העיקרי הוא במערכת הראייה, גדילה, התפתחות עצם, התפתחות ושמירה על רקמות ציפוי של איברים, תהליכים הקשורים במערכת החיסון ורבייה.
בנוסף לכך ויטמין A הוא חומר נוגד חמצון (אנטי אוקסידנט). בתהליכים דלקתיים ישנו שחרור חומרים מחמצנים הגורמים לפגיעה ברקמות. לחומרים הקרויים אנטיאוקסידנטים (כגון ויטמין A) יש תפקיד בהגנה מפני תגובות חמצון אלו ובמיוחד חשוב כאנטיאוקסדנט בריאות.
נמצא שרמתו של ויטמין A יורדת במידה ניכרת בזמן זיהומים במערכת הנשימה. מאחר ובחולי CF זיהומים ודלקות במערכת הנשימה מתפתחים לעיתים קרובות וחלקם אף עובר לשלב כרוני, רמות ויטמין A בדם נמוכות לעיתים קרובות למרות מתן תוספת שלו בתזונה.
Beta-carotene בטא-קרוטן הוא חומר מוצא לויטמין .A הוא מצוי בפירות וירקות כתומים ואדומים, מסיס בשומן ולכן נספג בצורה יעילה יותר בארוחות שומניות. מלבד תפקידו כחומר מוצא לויטמין A בטא- קרוטן הוא אנטי-אוקסידנט פעיל ביותר ועוזר במלחמה כנגד דלקות ריאה.

ויטמין E: מצוי בהרבה מזונות המכילים שומן כגון – שמן נבט חיטה ושמנים אחרים כמו שמן תירס, שמן סויה, שמן חמניות, שקדים, חלב ועוד. ויטמין E הוא אנטיאוקסידנט ובעיקר מגן על ממברנות תאים מפני חמצון. לעיתים קרובות נמצא חוסר בויטמין E כבר בשלב מוקדם של המחלה אשר ניתן לתיקון באמצעות תוספת ויטמין E עם אנזימי לבלב.

ויטמין D: ויטמין אשר מסייע בבניית עצם, בעל תפקיד במערכת החיסון, ובהפרשת אינסולין. ויטמין D מצוי בכמות גדולה בשמן כבד דג קוד, ובדגי – ים – סרדינים, סלמון, טונה, מקרל. ניתן על ידי חשיפה לשמש ( 10-15 דקות ביום) לייצר בגוף את הצורה הפעילה של הויטמין .

ויטמין K: מהווה חלק בתהליכי קרישת הדם. מצוי בירקות ירוקי עלים. ויטמין K מסיס בשומן ולכן תיתכן רמה ירודה שלו אצל חולים שאינם סופגים שומן היטב .

ויטמינים מסיסי מים
לא נמצאו חסרים רבים בויטמינים מסיסי מים בחולי CF. חוסר בויטמין C עלול להיווצר עקב תפקידו כנוגד חמצון – אנטיאוקסידנט. הרבה מהויטמינים משמשים כחומרים שנוגדים חמצון – אנטיאוקסידנטים. חמצון רקמות הוא דבר שקורה בגוף כל הזמן אך כשהתופעה מתרחשת ביתר עלול להיגרם נזק לרקמות הגוף. הרקמה שעלולה להינזק וחשוב לשמור עליה בחולי CF היא רקמת הריאה.

קיים לעיתים חוסר בויטמין B12 עקב בעיה בספיגתו (בחולים שעברו כריתת מעי דק) או עקב נטילת תכשירים נגד חומציות בקיבה ( anti acids כגון: zantac,prepulsid וכד’) לאורך זמן. תוספת ויטמינים מומלצת לחולי CF היא של מסיסי השומן ולעיתים של B12 . ניתן לקחת מספר תכשירים המכילים את הויטמינים מסיסי השומן.

חברת סקנדיפארם פיתחה תכשיר המכיל ויטמינים מסיסי שומן ומיוחד לבעיות של תת-ספיגה ושמו: ADEKS קיימים בו כל הויטמינים מסיסי השומן בצורה קלה יותר לספיגה. את ה ADEKS רצוי לקחת עם הארוחה (ורצוי שתכיל מזונות שומניים) ועם אנזימי לבלב ( במקרה שצריך), וזאת על מנת לאפשר ספיגה אופטימלית של התכשיר.

צנטרום – Centrum
תזונה בלתי מאוזנת או מצבי תת – ספיגה עלולים להביא למחסור בויטמינים ומינרלים חיוניים. ניתן להשלים את התזונה באופן יומיומי ע"י תוספת המולטיויטמין "צנטרום" המכיל את כל הויטמינים והמנרלים החיוניים – הויטמינים המסיסים בשומן, קבוצת האנטיאוקסידנטים, ויטמיני ,B ברזל ועוד.
למבוגרים – צנטרום פלוס – 29 ויטמינים ומינרלים בטבליה אחת ביום.
לילדים – צנטרום ג’וניור – מוגש בטבלית מציצה או לעיסה ב – 4 טעמים, מכיל 23 ויטמינים ומינרלים החיוניים להתפתחות הילד.
להצטרפות לתוכנית הבריאות וההטבות של צנטרום או שאלות: 1-700-37-37-37
ניאופרם בע"מ, ת.ד 3506 פתח תקוה
49130 טל: 03-9373777

האחריות על המפרסם בלבד.
ויטמינים ADKE סקנדיפארם – ADEKs – Scandipharm
ADEKs ויטמינים מיוחדים למצבים בהם קיימת בעיה של ספיגת שומן במערכת העיכול.
ADEKs מכילים את קבוצת הויטמינים המסיסים בשומן (A,D,E,K) בצורה המאפשרת ספיגתם בסביבה מימית.
ADEKs הויטמינים היחידים המכילים את כל קבוצת הויטמינים המסיסים בשומן ובכך חוסכים נטילת כל ויטמין בנפרד.
ADEKs בנוסף לויטמינים A,D,E,K מכיל האדקס ויטמינים נוספים כגון: C,B אבץ ועוד.
ADEKs בעלי טעם וריח נעימים של תפוז.
ADEKs מופיע ב -2 צורות: טיפות, כדורים.
חברת מגאפרם ת.ד 519 הוד השרון 45105
טל: 09-7604596
האחריות על המפרסם בלבד.

מינרלים- מלחים
מלח – חולי CF מאבדים כמויות גדולות של מלח בזיעה, לכן יש לתת השלמות של מלח בתזונה לכל אורך השנה ובעיקר בימים החמים ובאזורים החמים. את המלח צריך לתת תוך התחשבות בכמות ההזעה, בלחות ובטמפרטורות בהן מצויים.

הכמות המומלצת
0-6 חודשים : 0.5 גרם מלח ליום.
6-12 חודשים : 1 גרם מלח ליום.
1-5 שנים: 2 גרם מלח ליום.
מעל 5 שנים: 3 גרם מלח ליום.
בחשיפה למזג אויר חם במיוחד ובפעילות ספורטיבית קשה יש אפילו להכפיל את הכמות.

כמו כן יש להקפיד על שתייה מספקת לאורך היום 
גיל בשנים מינימום כמות נוזלים בימממה, כולל נוזלים באוכל (מ"ל/ק"ג/יום(
שנה עד שנתיים 150
שנתיים עד 6 שנים 120
6-10 90
10-14 70
מ-14 ואילך 50

ברזל Fe – אנמיה כתוצאה מחוסר בברזל היא תופעה שכיחה בחולי CF אשר המנגנונים הגורמים לה אינם ברורים דיים. במקרה בו קיים חוסר בברזל יש צורך במתן תוספת ברזל על ידי הרופא המטפל.

סידן Ca – ישנן עדויות לאוסטאופרוזיס בחולי CF בגיל צעיר שיכול לנבוע מהסיבות הבאות:
מתן סטרואידים, תזונה לא מאוזנת, ספיגה לא נאותה, מצב דלקתי ממושך, חוסר פעילות והתפתחות מינית מאוחרת. מומלץ להקפיד על דיאטה עשירה בסידן (שעולה בקנה אחד עם ההמלצה לצרוך מאכלי חלב עתירי שומן). ולפעמים המטפלים ימליצו לקחת תוספת סידן.תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא "תזונה"
פוסטים אחרונים בנושאים שונים..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים