English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

אנזימים

כמה כדורי אינזימים לקחת בארוחה כזו?

מהם אותם אנזימי עיכול שחולי CF לוקחים, ומהי הכמות המומלצת שיש לקחת?

מהם אנזימים?

אנזימים הם חלבונים פעילים אשר מאפשרים או מזרזים פעולות שונות בגוף. האנזימים במערכת העיכול אחראים על פירוק אבות המזון ליחידות הבסיס שלהם, זהו למעשה תהליך העיכול. אבות המזון – שומנים, חלבונים, ופחמימות נמצאים בדרך כלל במזון בצורה מורכבת שאיננה מאפשרת ספיגה שלהם דרך דופן המעי. רק לאחר שאבות המזון עברו פירוק תיתכן הספיגה שלהם במעי הדק.
האנזימים מופרשים מהלבלב; במחלת סיסטיק פיברוזיס הלבלב נפגע ומאבד את יכולתו להפריש אנזימים ולכן על החולים לקחת כדורים שמכילים אנזימים כדי לעכל את מזונם.
קיימים מזונות בהם אין צורך לקחת אנזימים- לדוגמא, סוכר, פירות, סוכריות שעשויות רק מסוכר, ומיצים. מזונות אלו מכילים סוכר פשוט בעיקר ולכן אין צורך בתהליכי עיכול כדי שיספגו.
לכל שאר המזונות יש צורך לקחת אנזימים. כמות האנזימים שיש לקחת נקבעת על פי כמות השומן במזון וזאת מפני ששומן הוא המרכיב הקשה ביותר לעיכול- פירוק.
כאשר חולה CF ללא הפרשה תקינה של אנזימים מהלבלב ( pancreatic insufficient) אינו לוקח תוספת אנזימים לארוחות המכילות מזונות מורכבים לא יתעכל המזון וכתוצאה מכך יגיע מזון לא מעוכל אל המעי הגס ויצא בצואה. התופעה הבולטת ביותר היא תת ספיגה של שומן שמגיע אל הצואה וגורם לצואה שומנית- steatorrhea.
כאשר יש צואה שומנית התופעות הקליניות הנפוצות הן – כאבי בטן, גזים, שלשולים- יציאות רכות ותכופות, יציאות בהירות בעלות ריח חריף ואופיני. לעיתים ניתן גם לראות שומן צף בשירותים לאחר הורדת מים. כתוצאה מתת ספיגה של שומנים מתרחשת גם תת ספיגה של ויטמינים ורכיבי מזון אחרים אשר "נסחבים" עם השומן אל המעי הגס ומופרשים.

תכשירי האנזימים מכילים את קבוצות אנזימי הלבלב – ליפאז, עמילאז ופרוטאז אשר מפרקים – שומנים, פחמימות וחלבונים בתריסריון.
הליפאזות מפרקים שומנים לגליצרול + חומצות שומן. פרוטאזות מפרקים חלבונים לתמיסות חלבוניות מפורקות וחומצות אמינו, והעמילאזות מפרקות עמילן לדקסטרינים וסוכרים פשוטים.

הכמות המומלצת של ליפאז לגרם שומן במזון

הקווים המנחים לכמות האנזימים שצריך לקחת:
מחשבים את כמות האנזימים לפי כמות השומן במזון- לכל 5 גר’ שומן= צריך כ 10,000 יחידות ליפאז.
סך כמות האנזימים אינדבידואלית לכל אדם וצריכה מעקב צמוד עד ללקיחת הכמות האופטימלית.
בחישוב סך כמות האינזימים ליום מומלץ לא לעבור את ה-10,000 יחידות ליפאז לק"ג משקל גוף ליום.

המלצה זו נובעת מתופעה שנצפתה בנטילת כמויות אנזימים גבוהות ונקראת -Fibrosing colonopathy (ראה בהמשך)
תינוקות – מומלץ להתחיל עם 2,500-5000 יח’ ליפאז לכל ארוחה בהנקה או ל- 120 מ"ל פורמולה מוכנה.
חשוב לדעת
לשמור על האנזימים בטמפרטורה של 15-30 מעלות צלזיוס, האנזימים הם חומרים הנהרסים טמפרטורות גבוהות יותר ואז הם אינם פעילים.
אם קשה לבלוע את הכדור במלואו יש לשפוך את הגרגרים שבתוכו או את האבקה לתוך – רסק תפוחים או חומר ג’לטיני, לבלוע את הכל ולא ללעוס את הגרגרים.
מגע ממושך של הגרגרים עם חומרים בסיסיים בעלי pH מעל 6.0 כגון:מוצרי חלב וביצים, יגרום לירידה בפעילותם.

תכשירי האנזימים בהם משתמשים בארץ:
קראון – Creon – קראון 10,000 וקראון 25,000 של חברת אגיס , הקפסולה עצמה מכילה גרגרים (מינימיקרוספירות) כאשר בכל גרגר אנזימים מצופים בציפוי ג’לטין עמיד בפני חומציות הקיבה כדי שפעילותם תהיה בתריסריון.
קראון 10,000 וקראון 25,000 לטיפול אינזימטי חלופי, נחשב כיעיל ביותר לחולי סיסטיק פיברוזיס הסובלים מבעיות עיכול כתוצאה מחוסר באינזימים העוזרים בפרוק המזון, עיכולו וספיגתו בגוף.
קראון 10,000 וקראון 25,000 רשומים בכל קופות החולים בארץ והוא משווק על ידי חברת אגיס-פרגו , לפרטים נוספים:
טל’: 03-5773719/25 , פקס – 03-5773776 , מייל avi.halioua@perrigo.co.il
האחריות על המפרסם בלבד.

CREON25000

קפסולות קראון

גודל הכדור הוקטן כדי להקל על בליעתו וכן גודל הגרגרים הוקטן כך שהם עוברים בקלות בשוער הקיבה ( pylorus).

בקפסולה אחת של קראון 10,000 יש 150 מ"ג פנקראטין המכילים -10,000 יחידות של ליפאז, 8000 יחידות של עמילאז , ו 600 יחידות של פרוטאז.
קראון 25,000 מתאים לחולים בוגרים ומבוגרים. כאשר ההמלצה היא 10,000 יחידות ליפאז לק"ג משקל גוף ליום. קראון 25,000 מאפשר הפחתה משמעותית במספר הקפסולות והיענות טיפולית טובה יותר.

קוטאזים
כדורים המכילים אנזימי לבלב בצורת אבקה. בכדור – 8000 יחידות ליפאז. מוצר זה אינו קיים בארץ אך לעיתים יש להזמינו מחו"ל במיקרים כגון: תינוקות שרק נולדו ולא יכולים לקבל גרגרים . הזנה לילית מתמשכת באמצעות קנגורו (טיפתית) לגסטרוסטום. של תכשיר המכיל שומן וחלבון בו יש צורך באנזימים לעיכול. הגרגרים שקימים בקראון ובפנקראז אינם עוברים בכל גסטרוסטום. במתן קוטאזים יש למרוח וזלין סביב לפה ולערבב את האבקה ברסק תפוחים. כמו כן נצפו תופעות של רגישות של נותני האבקה במגע של האבקה בידיים או בחלקי גוף אחרים (כגון השד- בהנקה).

היצרות המעי הגס – Fibrosing colonopathy

ב1994 תוארו מספר מקרים של ילדים החולים ב CF אשר לקו בהצרויות במעי הגס.
התופעה התרחשה בעקבות שינוי בתכשיר האנזימטי לכזה שמכיל יותר יחידות של ליפאז ( High strength pancreatic enzyme preparation).
Fibrosing colonopathy היא תופעה בה דופן המעי הגס מתעבה ומתקשה וכתוצאה מכך נוצרות הצרויות במעי הגס עד חסימה. כאשר קיימת חסימה הפתרון הוא כריתה של האזור החסום.
fibrosing colonopathy נצפתה בעקבות מתן של כמויות גבוהות של אנזימי לבלב .
החולים שפיתחו fibrosing colonopathy קיבלו כמויות אנזימים של בין 15,000 ל – 50,000 יחידות ליפאז לק"ג משקל ליום. בעקבות כך ולאחר עבודות שהראו כי כמויות של עד 10,000 יחידות ליפאז לק"ג משקל ליום מספיקות לעליה אופטימלית במשקל וגובה, ההמלצה הרווחת כיום היא להגביל את רמות האנזימים ל – 10,000 יחידות לק"ג משקל ליום.
בפגישות השגרתיות עם הדיאטנית אחד מהדברים שנעשים הוא מעקב אחר כמויות האנזימים לק"ג משקל גוף ולגרם שומן באוכל.
כאשר קיימת תת ספיגה ברמות הגבוהות מ 10,000 יחידות ליפאז לק"ג משקל ליום נהוג לתת תוספת של תרופות סותרות חומצה אשר משפרות את פעילות האנזימים.תגובה אחת

  • Posted 1 year ago

    אני שוקל 93 ק"ג, כמה קפסולות עלי ליטול?
    יש לי בבית קראון 10000.

    נכתב על ידי יגאל קזרא on אוגוסט 29, 2019 3:44 am | הגב

תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא "תזונה"
פוסטים אחרונים בנושאים שונים..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים