English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/תרופה לטיפול באוסטיאופורוזיס בסיסטיק פיברוזיס – מחקר חדש!

תרופה לטיפול באוסטיאופורוזיס בסיסטיק פיברוזיס – מחקר חדש!

במחקר איטלקי שפורסם בתחילת יוני בעיתון מדעי בשם Lancet תואר מתן של תרופה בשם אלנדרונט, alendronate (בארץ בשם המסחרי: פוסלאן, Fosalan) לטיפול במצב של אוסטיאופורוזיס לילדים ולמבוגרים עם סיסטיק פיברוזיס (CF). על פי תוצאות המחקר, הטיפול בתרופה זו יחד עם תוספי סידן עם ויטמין D3, הצליח להעלות צפיפות עצם בקבוצת המחקר בצורה משמעותית לעומת הביקורת, דבר שהודגם בבדיקת DXA (בדיקת צפיפות עצם סטנדרטית).

רקע: תוחלת החיים ב- CF הולכת ועולה בזכות הטיפולים השונים שניתנים בשלב מאוד מוקדם של המחלה. בעקבות זאת, יותר מטופלים עלולים לסבול מצפיפות עצם ירודה וכך גם סיכון מוגבר לשברים.

תיאור המחקר:
המחקר כלל ילדים ומבוגרים עם CF מעשרה מרכזי טיפול באיטליה ונערך בשני שלבים: בשלב הראשון עקבו אחר מטופלים עם צפיפות עצם ירודה במשך 12 חודשים לגבי מתן הולם של סידן + ויטמין D3 (בשם: cholecalciferol). בשלב השני ניתנה תרופה בשם אלנדרונט לפרק זמן של 12 חודשים באופן רנדומלי, ובאופן סמוי (קבוצת מחקר עם תרופה פעילה וקבוצת ביקורת עם טיפול "אינבו" [פלאסבו], כלומר גם המטופלים וגם הצוות הרפואי לא ידעו את חלוקת המטופלים לקבוצות השונות). מטופלים שלא הצליחו לשפר את צפיפות העצם שלהם בחלק הראשון של המעקב ביותר מ- 5% נכללו בחלק השני. עקבו אחר בדיקת צפיפות עצם לפי שיטת DXA (Dual X-ray abstroptiometry) לפני תחילת המחקר ובכל 6 חודשים שלאחר מכן. כמו כן, בדקו סמנים לשחלוף עצם באמצעות בדיקות דם ספיציפיות כל 3-6 חודשים. התוצא המרכזי היה עליה בצפיפות עצם של עמוד השדרה.

תוצאות:
למחקר נכנסו 171 מטופלים, מתוך 540 שנבדקו, בגילאים 5-30 שנים (חציון גיל: 13.8 שנים). בשלב הראשון של המחקר, סידן וויטמין D3 העלו צפיפות עצם ב- 25% מהמטופלים (n=43). לשלב השני, הרנדומלי, נכנסו 128 מטופלים. הטיפול באלנדרונט העלה צפיפות עצם ב- 16.3% (n=65) ואילו הטיפול ב"אינבו" (פלאסבו) העלה צפיפות עצם ב- 3.1% (n=63, p=0.001). תשעה עשר מטופלים באלנדרונט מתוך 57 צעירים (33.3%) הצליחו להגיע לתוצאות צפיפות עצם נורמליות התואמות את קבוצת הגיל שלהם. לגבי תופעות לוואי: במהלך השלב הראשון, 5 מטופלים חוו הפרשת סידן מוגברת בשתן (hypercalciuria), שחלפה עם הפסקה זמנית בלקיחת סידן וויטמין D3. במהלך השלב השני, מטופל אחד שקיבל אלנדרונט חווה חום קל לעומת קבוצת הביקורת שלא חוותה אירוע שכזה. בסך הכל, לא נמצא הבדל משמעותי מבחינת תופעות לוואי בין קבוצת המחקר לקבוצת הטיפול.

מסקנות:
מתן תוספת סידן וויטמין D3 יכול לשפר צפיפות עצם בחלק מהמטופלים הצעירים ב- CF. במטופלים צעירים שלא מצליחים להעלות את צפיפות העצם, מתוצאות המחקר עולה כי ניתן לטפל באלנדרונט בצורה יעילה ובטוחה.

מקור: The Lancet Respiratory Medicine, Early Online Publication, 2 June 2013
http://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600%2813%2970064-X/abstract

מאת: מגר' ורדית קלמרו, רוקחת קלינית, איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל4 תגובות

 • Posted 7 years ago

  ויטמין D3 ינתן מעכשיו כתרופה קבועה בתור "מקדם ביטחון" או רק כטיפול למי שתוצאות בדיקת הצפיפות עצם שלו היו נמוכים?

  נכתב על ידי סיאפניקית אחת on יוני 18, 2013 12:47 am | הגב
  • Posted 7 years ago

   ויטמין D3 במטופלים עם סיסטיק פיברוזיס ניתן באופן קבוע לכל אותם המטופלים שיש להם תפקוד לבלב לקוי, כלומר: הם מוגדרים כ: pancreatic insufficiencient. אותם מטופלים צריכים את הקריאון בשביל לעכל מזון ובנוסף, ספיגת ויטמינים מסיסי שומן היא ירודה (אלה הויטמינים AEDK).
   במטופלים עם CF אשר אינם צריכים קריאון, כלומר: מוגדרים כ- pancreatic sufficient, לא חייבים, עפ"י ההנחיות הקליניות, לקחת ויטמין D3.
   ולמרות מה שאני כותבת כאן, מכיוון שבסיסטיק פיברוזיס יש כל הזמן תגובה דלקתית מוגברת, רוב מי שיש לו סיאף מקבל מולטיויטמין שמכיל ויטמין D3 שמשמש גם כנוגד חמצון (אנטיאוקסידנט) חזק.
   בדיקת הויטמינים מסיסי השומן, ביניהם ויטמין D3, היא סטנדרט טיפולי שיש לעשותו לפחות אחת לשנה (אין חובה לעשות יותר).
   היום, ישנה מודעות מוגברת לתוספת של ויטמינים, וביניהם למחסור הקיים באוכלוסיה לויטמין D3, ולכן כמעט שאין מטופל עם CF שאינו לוקח מידה כזו או אחרת של ויטמין זה.
   חשוב לי לציין, שגם עם ויטמין D3 יכולה להיות רעילות, אך היא דווחה במינונים העולים על 100-300 אלף יחידות בבת אחת. ולכן, עושים ניטור רמות בדם לבדיקת רמה תקינה ולבדיקת רעילות.

   נכתב על ידי ורדית קלמרו (Author) on יוני 20, 2013 12:44 pm | הגב
 • Posted 7 years ago

  הי ורדית
  האם מי שלוקח קלציום עם ויטמין D ו ADEKS למעשה מקבל מספיק ויטמין D3?
  תודה

  נכתב על ידי ety on יולי 17, 2013 12:46 pm | הגב
 • Posted 7 years ago

  בשביל לקבל מספיק ויטמין D3 צריך לעשות בדיקת דם לבדיקת רמות ויטמין D בדם. את בדיקת הדם רצוי לעשות לפחות פעם בשנה (לפעמים יותר, בהתאם לצורך הקליני). הערכים שאנו מעוניינים שיהיו במטופלים עם סיסטיק פיברוזיס (ולא רק) הם מעל ל: 30ng/ml (75nmol/L) . (ניתן לבטא את ערכי ויטמין D בכמה צורות ולכן ישנם 2 מספרים)

  נכתב על ידי ורדית קלמרו on אוגוסט 20, 2013 2:11 pm | הגב

תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים