English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/חיסון פוליו למטופלים ולמשפחות עם סיסטיק פיברוזיס – שאלות ותשובות

חיסון פוליו למטופלים ולמשפחות עם סיסטיק פיברוזיס – שאלות ותשובות

הוכן ע"י מגר' ורדית קלמרו, רוקחת קלינית

משרד הבריאות החל במבצע חיסון שמטרתו להגן על האוכלוסייה מפני מחלת הפוליו. בהתאם להמלצת המשרד, יחוסנו ילדים שנולדו מ- 1.1.2004 והלאה (כלומר: בני פחות מ- 10 שנים) ובנוסף קיבלו בעבר (בטיפת חלב או בבית הספר) לפחות מנת חיסון אחת של חיסון מומת של פוליו (IPV).

בבדיקות ניטור שערך משרד הבריאות, נמצא נגיף הפוליו במערכת הביוב במספר מוקדים בארץ. עד שלב זה לא התגלה אף מקרה של התפרצות המחלה, אבל חשוב להמשיך ולהגן על בני המשפחה הקרובים.

חוזר מנכל משרד הבריאות – חיסון פוליו

מה זאת מחלת הפוליו?

מחלת הפוליו (Poliomyelitis), היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף (וירוס) הפוליו השייך לקבוצת נגיפי המעיים. הנגיף חודר לגוף דרך הפה, ומופרש בצואה, וכך מועבר מאדם לאדם. הנגיף אינו חודר דרך מערכת הנשימה ואינו גורם למחלה ריאתית. רוב מקרי ההדבקה באדם הם ללא תסמינים: הנדבקים אינם מפתחים סימני מחלה, או שמפתחים סימנים קלים, אך כן מפיצים את הנגיף בצואה.

המחלה מופיעה בשלוש צורות:

 • ללא כל סימני מחלה (מעל 90% של הנדבקים).
 • מחלה קלה בת מספר ימים בודדים, עם חום, כאב ראש, כאב בטן, כאב גרון, בחילה  והקאות.
 • לעתים רחוקות מאוד יכולים להופיע סימני דלקת קרום המוח (כ-10% של הנדבקים).
 • הצורה השלישית – הנדירה ביותר (בכ-1 מתוך 1,000 נדבקים), היא הצורה השיתוקית (Paralytic). בצורה זו הנגיף פוגע במערכת העצבים, מופיע כאב חזק בשריר וחל שיתוק של האיבר הנפגע. השיתוק פוגע לרוב בגפיים התחתונות. בגלל השיתוק מחלת הפוליו  מכונה גם "שיתוק ילדים".

מי נמצא בקבוצת סיכון למחלה?

רוב האנשים בארץ (ילדים ומבוגרים) מחוסנים נגד מחלת הפוליו. הנ"ל נכון גם עבור מטופלים עם סיסטיק פיברוזיס והסובבים אותם.
יחד עם זאת ידוע כי קיימת אוכלוסייה לא מחוסנת, הנמצאים בסיכון יתר למחלה, כגון:
1. תינוקות שלא השלימו את סדרת החיסונים שלהם בטיפת החלב.
2. קשישים שרמת החסינות שלהם דעכה (ניתן לבדוק בספירת דם).
3. ילדים ומבוגרים עם דיכוי חיסוני:

 • במטופלים לאחר השתלה, בטיפול בתרופות נוגדות דחיית שתל, כגון: פרוגראפ, מיפורטיק ועוד
 • במטופלים עם מחלת פרקים או מחלה של מערכת העיכול כדוגמת קרוהנס, או מחלות נוספות שבגינן מקבלים תרופות ציטוטוקסיות כגון: מטוטרקסאט.
 • במקרה של טיפול בסטרואידים דרך הפה לפרק זמן ממושך של מעל ל- 4 שבועות טיפול או במינון גבוה.
 • מחלות רקע בהן נגרם דיכוי חיסוני, כגון: חסר אימונוגלובולינים, איידס, מחלה ממארת.

סיסטיק פיברוזיס אינה מחלה שיש בה דיכוי של מערכת החיסון.
סטרואידים באינהלציה במינונים מקובלים אינם גורמים לדיכוי מערכת החיסון בכללותה.
אם הנכם שייכים לאחת מקבוצות הסיכון, מומלץ לפנות לרופא המטפל לקבלת המשך הנחיות.
חשוב ביותר!!! – לשמור על היגיינה!! – יש להקפיד יותר מתמיד על היגיינה אישית הכוללת רחיצת ידיים במים ובסבון, במשך לפחות 20 שניות, בפרט במצבים הבאים: לאחר כל שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן  לפני ואחרי החלפת חיתולים. הקפדה יתרה במיוחד בנוכחות ילד שהתחסן ב- OPV  ב- 6 שבועות האחרונים!!

מדוע מחסנים רק ילדים בקבוצת גיל מסוימת?

רוב האנשים בארץ (ילדים ומבוגרים) מחוסנים נגד מחלת הפוליו. לפני 2004, ניתן חיסון פוליו חי מוחלש בטיפות, אולם, ילדים שנולדו משנה זו והלאה קיבלו רק חיסון מומת (IPV) בטיפת החלב. למרות קבלת החיסון המומת, קיים סיכון נמוך כי אותם ילדים עלולים להעביר את הנגיף החדש שהתגלה לבני משפחה שנמצאים בקבוצת סיכון. מטרת מבצע החיסון הנוכחי היא למנוע העברת הנגיף הלאה.

אם יש לי ילד עם סיסטיק פיברוזיס, האם הוא צריך לקבל את חיסון הפוליו בטיפות?

אם ילדך נולד מה- 1.1.2004 וקיבל את כל החיסונים כנדרש בטיפת החלב (ו/או בבית הספר), והוא אינו שייך לאף אחת מקבוצות הסיכון, אזי, בהתאם להמלצת משרד הבריאות, עליו לקבל את חיסון הפוליו בטיפות.

 אם אני מושתל עם סיסטיק פיברוזיס (או שייך לאחת מקבוצות הסיכון למחלה שפורטו קודם), האם ילדי או אחי/אחותי יכולים לקבל את חיסון הפוליו בטיפות?

בהתאם להמלצת משרד הבריאות, במצב זה לא מומלץ כי ילדך/אחיך/אחותך המתגורר/ת עמך ת/יקבל את החיסון. אנא פנה לרופא המטפל לקבלת המשך הנחיות.

אילו סוגי חיסונים יש?

1. חיסון המכיל נגיפי פוליו חיים מוחלשים – OPV  – Oral Polio Vaccine
החיסון ניתן בטיפות דרך הפה. החיסון גורם לחיסוניות מקומית במעי, המשמשת כקו הגנה ראשון נגד הדבקה בנגיף הפוליו, ובכך נמנע גם המשך הפצתו. לאחר קבלת חיסון OPV, הנגיף החי-מוחלש מופרש בצואה של האדם המחוסן במשך מספר שבועות לסביבה, ועל ידי כך עשוי להביא גם לחסינות של האנשים בסביבתו של מקבל החיסון.
2. חיסון המכיל נגיפי פוליו מומתים – IPV  –  Inactivated Polio Vaccine
החיסון ניתן בזריקה לשריר (בטיפת חלב בגילאים: 2,4,6,12 חודשים ומנת דחף בכיתה ב'). החיסון גורם להתפתחות נוגדנים בדם ומקנה חסינות רבה נגד המחלה על ידי מניעת מעבר של הנגיף מהמעי לזרם הדם ולמערכת העצבים המרכזית. אולם, כיוון שהחיסון ניתן בזריקה ולא דרך הפה, הוא אינו מעורר תגובה חיסונית חזקה במעי. על כן, אדם המחוסן בחיסון זה בלבד יכול להידבק בנגיף הפוליו והנגיף יכול להתרבות במעיו. אומנם הוא לא יפתח את סימני המחלה, אבל הוא עלול להפריש את הנגיף בצואה וכך עלול להעבירו למי שיבואו עמו במגע.

אילו תופעות לוואי עלולות להיגרם כתוצאה מהחיסון בטיפות?

חיסון OPV הוא חיסון שנחשב לבטוח ביותר, ניתן למיליוני בני אדם ברחבי העולם מאז שנות ה- 80. תופעות הלוואי הן נדירות, לרוב חולפות ב- 48 השעות הראשונות, וכוללות: חום, הקאות, שלשולים ותגובות אלרגיות. ייתכן סיבוך נדיר ביותר (פחות ממקרה 1 למיליון מנות חיסון) – הופעת מחלה שיתוקית (Vaccine-associated Paralytic Poliomyelitis) אצל מקבלי חיסון ה- OPV או אצל מי שבא איתם במגע קרוב. סיכון זה קיים כמעט אך ורק אצל מי שלא חוסן מעולם כנגד פוליו. אם תופעות הלוואי לא חולפות תוך מספר ימים או שהופיעו תופעות לוואי אחרות, יש לפנות לרופא המטפל.

חשוב ביותר!!! – לשמור על היגיינה!! – במיוחד לאחר קבלת החיסון, יש להקפיד יותר מתמיד על היגיינה אישית הכוללת רחיצת ידיים במים ובסבון, במשך לפחות 20 שניות, בפרט במצבים הבאים: לאחר כל שימוש  בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים.

 באילו מצבים החיסון יידחה?

1. אם הילד סובל ממחלת חום חריפה יידחה מתן החיסון עד לירידת החום.
2. אם הילד סובל מהקאות או שלשולים יידחה מתן החיסון עד להבראתו.
3. מי שלא קיבל בעבר לפחות מנה אחת של IPV  כלומר, זו מנתו הראשונה של חיסון נגד פוליו. במקרה כזה יקבל חיסון מומת IPV בחיסון "מחומשת". אם מבצע החיסון ימשך ויחלפו 4 שבועות לפחות מחיסון ה- IPV  ניתן יהיה לחסן ב- OPV בביקור הבא.

בברכת המשך חופשה נעימה ושנת לימודים בריאה ופורייה,
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל וצוות המרפאות .2 תגובות

 • Posted 7 years ago

  מה קרה ל"סאלק" או אלו שחוסנו בסאלק לפני שנים רבות?

  נכתב על ידי דליה אור on ספטמבר 13, 2013 4:28 pm | הגב
 • Posted 7 years ago

  החיסון ע"ש Salk (Jonas) הוא חיסון מסוג IPV, כלומר: חיסון בלתי פעיל הניתן בזריקה ומייצר נוגדנים בדם. החיסון הזה ממשיך להינתן במסגרת החיסונים הרגילה (כלומר: בגילאים 2,4,6,12 חודשים + מנת דחף בכיתה ב'). אולם, החיסון הזה אינו מייצר נוגדנים במערכת העיכול ולכן כל אותם ילדים שחוסנו רק בסוג חיסון זה, יכולים להמשיך להעביר את הן הפראי במערכת העיכול.
  לשם כך, יצאה הנחיה של משרד הבריאות לחסן ילדים עד גיל 9 שנים בטיפות המכילות חיסון OPV, חי-מוחלש, בשביל להגביר את החיסוניות של מערכת העיכול ולמנוע הפצת הנגיף הפראי.
  חיסון ה"סאלק" כפי שאת קוראת לו, ממשיך להינתן גם היום וניתן כבר מאז 1990. אציין כי מאז הכנסת חיסונים אלו לשגרה (מ-1990) אין אבחון של מחלת הפוליו בארץ.

  נכתב על ידי ורדית קלמרו on ספטמבר 15, 2013 11:00 pm | הגב

תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים