English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/התרופה באינהלציה פולמוזיים Pulmozyme®

התרופה באינהלציה פולמוזיים Pulmozyme®

מאת: ד"ר ורדית קלמרו, רוקחת קלינית PharmD

פולמוזיים היא תרופה שניתנת באינהלציה ומשמשת לטיפול בתסמינים של CF. התרופה עוזרת לרכך ולצמצם את הליחה בריאות כך שניתן להוציאה בקלות גדולה יותר מדרכי הנשימה. שם החומר הפעיל בפולמוזיים הוא: Dornase alpha או DNase הומני רקומביננטי.
התרופה פולמוזיים היא התרופה הראשונה שפותחה במיוחד עבור CF. היא אושרה לראשונה בארה"ב בשנת 1993.

פתח הכל

מה התרופה פלמוזיים עושה? איך התרופה עובדת?

פולמוזיים או בשמה הכימי, דורנאז אלפא (Dornase alpha), היא תרופה שמכילה אנזים שתפקידו לפרק את הליחה הקיימת בריאות מטופלים עם CF.
פולמוזיים דומה למספריים, כיוון שהוא חותך את הליחה, אשר מורכבת מ- DNA של תאי דם לבנים שאינם מתפקדים כראוי בריאות (ראה איור). תאי הדם הלבנים שייכים למערכת החיסון ומטרתם הראשונית היא להילחם בזיהומים הריאתיים. גם אם למטופל עם CF לא היה מעולם זיהום ריאתי, עדיין יהיו בריאותיו תאי דם לבנים ו-DNA שיוביל לליחה צמיגה.

מי צריך לקחת את התרופה פולמוזיים?

פולמוזיים מאושר למתן לילדים מגיל 5 שנים ולמבוגרים עם סיסטיק פיברוזיס בשביל לשפר תפקודי ריאה ולהפחית החמרות ריאתיות. פולמוזיים יכול להינתן, במקרים מסוימים, גם בגילאים מוקדמים יותר. כדאי שתפנה/י לרופא המטפל שלך בכדי לברר האם פולמוזיים יכול להתאים לך או לילדך.

איך צריך לקחת את התרופה פולמוזיים?

פולמוזיים ניתן באינהלציה 1-2 פעמים ביום. אנא פנה/י לרופא המטפל לקבלת המינון המדויק עבורך. משך הפעילות של התרופה בריאות היא כ – 24 שעות בלבד מרגע האינהלציה, מכאן החשיבות לשימוש יומיומי בתרופה זו. אם ברצונך לדעת יותר על אופן השימוש בתרופה פולמוזיים, פנה/י לעלון למטופל (יצורף לינק לקובץ המתאים).

איך אני צריך לקחת פולמוזיים ביחס לתרופות באינהלציה האחרות? מהו סדר האינהלציה הרצוי?

סדר הטיפול התרופתי באינהלציה חשוב כיוון שהוא יכול להשפיע על מידת השיפור במערכת הנשימה, לסייע בהוצאת ליחה ולהפחית תופעות לוואי.
רצוי לבצע פולמוזיים לאחר כיוח והוצאת ליחה. אין חשיבות לבצע את האינהלציה בשעה מסוימת לאורך היום.
להמשך הקריאה על סדר התרופות באינהלציה, אנא לחצ/י על הקישור (הפניה ל"סדר התרופות באינהלציה").

האם אני יכול לערבב פולמוזיים עם תרופות אחרות?

• את/ה יכול/ה לערבב פולמוזיים עם התרופות: טובי TOBI, ברמיטוב BRAMITOB, בודיקורט BUDICORT.
• אין לערבב תרופות אחרות עם אינהלציה של פולמוזיים, כמו: ונטולין, אירובנט, כולירצין ועוד.
• ערבוב התרופה פולמוזיים עם תרופות אחרות עלול להרוס את החומר הפעיל ולהוריד מיעילות התרופה.

מדוע חשוב לקחת פולמוזיים יום-יום?

פולמוזיים, יחד עם תרופות נוספות, יכולה לשפר את המצב הנשימתי במטופלים עם CF. נצפה כי במטופלים עם CF שלקחו פולמוזיים באופן קבוע יומיומי, חל שיפור של 5% בתפקודי הריאה לעומת מטופלים אחרים שלא לקחו פולמוזיים להם לא נצפה כל שיפור בתפקודים. פולמוזיים הוכיחה כמפחיתה זיהומים במערכת הנשימה. מטופלים עם CF שלקחו פולמוזיים באופן קבוע, הסיכון היחסי לזיהום ריאתי הופחת ב- 27% לעומת אלו שלא לקחו.
ב- CF נגרם נזק לריאות גם אם אין תסמינים, גם אם לא סובלים משיעול או מליחה וגם אם לא סובלים מזיהום ריאתי. לפולמוזיים יש יכולת לצמצם את הליחה שקיימת באופן קבוע בריאות של מטופלים עם CF, ומאפשרת הוצאה קלה יותר של הליחה החוצה בעת שיעול. הוצאת הליחה מהריאות מפחיתה את הנזק הריאתי.
אם את/ה מעוניין/ת לדעת עוד על התרופה פולמוזיים, אפשר לבקר כאן: http://www.pulmozyme.com/how-pz-works.html#video

אילו תופעות לוואי אפשריות קיימות לתרופה פולמוזיים?

תופעות הלוואי באינהלציה של פולמוזיים הן בדרך כלל קלות וחולפות. תופעות הלוואי הנפוצות באינהלציה כוללות: אי נוחות בגרון, שיעול, קוצר נשימה, צרידות חולפת, לחץ בחזה, אף סתום, צינון, גירוי בעין. תופעות לוואי נדירות: אי נוחות בבטן, פריחה בעור, חום, החמרה בתפקודי הריאה (אשר בד"כ חולפת בהמשך הטיפול).
אם הנך סבור כי אתה סובל מאחת או יותר מתופעות לוואי אלו, כתוצאה מהשימוש בתרופה, אנא פנה/י לרופא המטפל שלך.

איך אני יכול/ה לקבל את התרופה פולמוזיים מקופת החולים?

קיבלת בפעם הראשונה הנחיה רפואית כי עליך או על ילדך לקבל את התרופה פולמוזיים? בהמשך מפורט כיצד עלייך לקבל את התרופה מקופת החולים. שים/י לב – ייתכנו שינויים באופן קבלת התרופה בין קופות החולים השונות ולעיתים גם בין המחוזות השונים בארץ.
1. עליך לקבל מרופא הריאות במרפאה שלך 2 מסמכים: 1. מכתב לקופה המפרט את סיבת הבקשה של התכשיר באופן ברור. 2. מרשם רפואי ברור וחתום.
2. עליך להגיש את טופס הבקשה לרופא המשפחה או למזכירות הרפואית בקהילה. רופא המשפחה או המזכירות הרפואית יגיש/ו את הבקשה במסגרת קופת החולים על פי הדרישות של הקופה.
3. אישור מהקופה מתקבל לעיתים באופן מיידי ולעיתים כעבור 7 ימים. עליך לברר קבלת האישור באופן עצמאי.
4. לאחר קבלת האישור, גש לבית המרקחת של הקופה, עם מרשם של קופת חולים, וקבל את התרופה.
5. לעיתים, יבקשו ממך לחדש אישור קופת חולים עבור התרופה. הנוהל משתנה מקופה לקופה. כדאי לחדש אישור כחודש לפני פג תוקף האישור. יש לחזור על שלבים 1-4 לקבלת אישור מחדש.

 

פתח הכלתגובה אחת

 • Posted 4 years ago

  שלום רב,
  אני סטודנטית לפיזיותרפיה ואני מציגה כחלק מהלימודים שלי רפרט אשר עוסק במחלת ה-CF. יש לי שאלה לגבי אחד מהדברים שנכתבו כאן – "גם אם למטופל עם CF לא היה מעולם זיהום ריאתי, עדיין יהיו בריאותיו תאי דם לבנים ו-DNA שיוביל לליחה צמיגה." – אז השאלה שלי היא כזאת, אם למטופל מעולם לא היה זיהום אז מדוע שיהיו שם נויטרופילים ו-DNA שיוביל לליחה צמיגה? אני רוצה פשוט להבין מדוע ליטול פולמוזיים אם אין זיהום ריאתי.
  מודה מראש על ההסבר והעזרה.
  בברכה, טניה.

  נכתב על ידי טניה אפריימוביץ' on מאי 21, 2015 11:59 am | הגב

תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא אינהלציה..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים