English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/התרופה באינהלציה טובי TOBI

התרופה באינהלציה טובי TOBI

מאת: ד"ר ורדית קלמרו, רוקחת קלינית PharmD

טובי היא אנטיביוטיקה שניתנת באינהלציה ומכילה חומר פעיל בשם טוברמיצין Tobramycin . האנטיביוטיקה טוברמיצין עוזרת להילחם בחיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה, Pseudomonas aeruginosa אשר אחראי לרוב הזיהומים בראות של מטופלים עם CF.
התרופה טובי היא האנטיביוטיקה הראשונה שפותחה במיוחד למתן באינהלציה (לעומת מתן תרופה דרך הפה או דרך הוריד) למטופלים עם CF.

פתח הכל

מה התרופה טובי באינהלציה עושה? איך התרופה עובדת?

טובי היא אנטיביוטיקה שניתנת באינהלציה ומכילה חומר פעיל בשם טוברמיצין Tobramycin . האנטיביוטיקה טוברמיצין עוזרת להילחם בחיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה, Pseudomonas aeruginosa אשר אחראי לרוב הזיהומים הכרוניים בריאה של מטופלים עם CF.
התרופה טובי מגיעה בריכוזים מאוד גבוהים למערכת הנשימה. באופן כזה היא פוגעת בחיידקים הנמצאים בריאה וכמעט שאינה נספגת למחזור הדם ואינה גורמת לתופעות לוואי במקומות אחרים בגוף.

מי צריך לקחת את התרופה טובי באינהלציה?

טובי מאושר למתן לילדים מגיל 6 שנים ולמבוגרים הסובלים מזיהום ריאתי בחיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה. הטיפול בטובי משפר תפקודי ריאה ומפחית החמרות ריאתיות. כדאי שתפנה/י לרופא המטפל שלך בכדי לברר האם התרופה טובי באינהלציה יכולה להתאים לך או לילדך.

איך צריך לקחת את התרופה טובי באינהלציה?

את התרופה טובי צריך לקחת פעמיים ביום, רצוי בוקר וערב, במרווח של 12 שעות בין מנה למנה (אין לקחת 2 מנות של טובי במרווח שהוא פחות מ- 6 שעות בין מנה למנה).
התרופה נלקחת חודש כן וחודש לא, כלומר: ניתנת ברציפות במשך 28 ימים רצופים, אח"כ הפסקה במשך 28 ימים, ואח"כ שוב חוזר חלילה.TOBITAKEלקחת טובי באינהלציה לא לקחת טובי באינהלציה
יש לקחת פעמיים ביום, כל יום, במשך 28 ימים רצופים אין לקחת טובי במשך 28 ימים רצופיםלעיתים התרופה טובי תינתן לפרק זמן קצר כאשר מדובר בהופעת זיהום ראשון בחיידק הפסיאודומונאס, ולעיתים התרופה ניתנת באופן כרוני לתקופה ארוכה. כדאי שתפנה/י לרופא המטפל שלך בכדי לברר למשך כמה זמן אתה או ילדך צריכים לקחת את התרופה.
זמן האינהלציה בתרופה טובי צריך להיות 15-20 דקות במכשיר הפארי טורבו (Pari Turbo). אם זמן האינהלציה במכשיר האינהלציה שלך הוא ארוך יותר, אנא פנה/י לצוות המטפל במרפאת הריאות שלך להמשך הבירור. ייתכן שמכשיר האינהלציה שלך אינו תקין.

איך אני צריך לקחת טובי ביחס לתרופות באינהלציה האחרות? מהו סדר האינהלציה הרצוי?

סדר הטיפול התרופתי באינהלציה חשוב כיוון שהוא יכול להשפיע על מידת השיפור במערכת הנשימה, לסייע בהוצאת ליחה ולהפחית תופעות לוואי.
להשגת יעילות מלאה, רצוי לבצע טובי לאחר מרחיב הסמפונות ולאחר כיוח והוצאת ליחה.
להמשך הקריאה על סדר התרופות באינהלציה, אנא לחצ/י על הקישור (הפניה ל"סדר התרופות באינהלציה").

האם אני יכול לערבב טובי באינהלציה עם תרופות אחרות?

• את/ה יכול/ה לערבב טובי עם התרופות: כולירצין COLIRACIN, פליקסוטייד FLIXOTIDE, בודיקורט BUDICORT.
• את/ה יכול/ה לערבב טובי עם מרחיבי הסמפונות: ונטולין VENTOLIN, אירובנט AEROVENT, אבל שים לב – אם הנך סובל מאחת או יותר מהתופעות של קוצר נשימה, שיעול חריף או מחנק לאחר ביצוע האינהלציה המשולבת, מומלץ לך לבצע אינהלציה במרחיבי הסמפונות ונטולין או אירובנט בנפרד ולפני התרופה טובי.
• אם ברצונך לדעת יותר על אופן השימוש בתרופה טובי, כדאי שתפנה/י לרופא המטפל שלך או לאחות במרפאה בכדי לקבל הסבר מדויק לכיצד אתה או ילדך צריכים לבצע אינהלציה זו.
• אין לערבב תרופות אחרות עם אינהלציה של טובי, כמו: סליין היפרטוני.
• ערבוב התרופה טובי עם תרופות אחרות, שלא צוינו כאפשרי, עלול להרוס את החומר הפעיל ולהוריד מיעילות התרופה.

מה לעשות אם פספסתי מנת טובי באינהלציה?

בכל מקרה, אין לבצע אינהלציה של 2 מנות טובי בבת אחת!
מומלץ לעשות טובי פעמיים ביום במרווח של 12 שעות בין מנה אחת מהשניה, אבל, אם התפספסה מנה, אפשר לעשות את מנת האינהלציה הבאה. הקפד/י לשמור על מינימום של 6 שעות הפרש ממנת אינהלציה אחת לבאה.

האם אני או ילדי/תי יכול/ה להפסיק טובי באינהלציה אם מתחילים להרגיש טוב?

לא.
ב- CF נגרם נזק לריאות גם אם אין תסמינים, גם אם לא סובלים משיעול או מליחה וגם אם לא סובלים מזיהום ריאתי.
אם קיבלת הוראה רפואית להתחיל טיפול בטובי, יש לקחת את התרופה למשך 28 ימים רצופים ו-28 ימים הפסקה מטובי במחזוריות קבועה, גם אם מרגישים טוב. במחקר מאת Sawicki ושותפיו [Ped Pulmonol 2011], נצפה שהשימוש הקבוע בטובי, במחזוריות של 28 ימים רצופים ו- 28 ימים הפסקה, הפחית את התמותה בכ- 20% בפרק הזמן הנבדק.

אילו תופעות לוואי אפשריות קיימות לתרופה טובי באינהלציה?

תופעות הלוואי באינהלציה של טובי הן בדרך כלל קלות וחולפות. תופעות הלוואי הנפוצות באינהלציה כוללות: תופעות הלוואי הנפוצות באינהלציה כוללות: גירוי בגרון, שיעול, קושי בנשימה, צרידות חולפת, טעם רע בפה, יובש בפנים, נימול ו/או עקצוץ בלשון. תופעות לוואי נדירות: בחילה, כאבי ראש, סחרחורת, צפצופים באוזניים, רעד, אי שיווי משקל, חולשה.
אם הנך סבור כי אתה סובל מאחת או יותר מתופעות לוואי אלו, כתוצאה מהשימוש בתרופה, אנא פנה/י לרופא המטפל שלך.

איך אני יכול/ה לקבל את התרופה טובי באינהלציה מקופת החולים?

קיבלת בפעם הראשונה הנחיה רפואית כי עליך או על ילדך לקבל את התרופה טובי! בהמשך מפורט כיצד עלייך לקבל את התרופה מקופת החולים. שים/י לב – ייתכנו שינויים באופן קבלת התרופה בין קופות החולים השונות ולעיתים גם בין המחוזות השונים בארץ.
1. עליך לקבל מרופא הריאות במרפאה שלך 2 מסמכים: 1. מכתב לקופה המפרט את סיבת הבקשה של התכשיר באופן ברור. 2. מרשם רפואי ברור וחתום.
2. עליך להגיש את טופס הבקשה לרופא המשפחה או למזכירות הרפואית בקהילה. רופא המשפחה או המזכירות הרפואית יגיש/ו את הבקשה במסגרת קופת החולים על פי הדרישות של הקופה.
3. אישור מהקופה מתקבל לעיתים באופן מיידי ולעיתים כעבור 7 ימים. עליך לברר קבלת האישור באופן עצמאי.
4. לאחר קבלת האישור, גש לבית המרקחת של הקופה, עם מרשם של קופת חולים, וקבל את התרופה.
לעיתים, יבקשו ממך לחדש אישור קופת חולים עבור התרופה. הנוהל משתנה מקופה לקופה. כדאי לחדש אישור כחודש לפני פג תוקף האישור. יש לחזור על שלבים 1-4 לקבלת אישור מחדש.אם ברצונך לדעת יותר על אופן השימוש בתרופה טובי, פנה/י לעלון למטופל באתר משרד הבריאות

 

פתח הכלתגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא אינהלציה..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים