English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

משאף טובי TOBI Podhaler

מאת: ד"ר ורדית קלמרו, רוקחת קלינית PharmD

TOBITAKE
משאף טובי (TOBI Podhaler) מכיל אנטיביוטיקה בשם טוברמיצין Tobramycin . האנטיביוטיקה טוברמיצין עוזרת להילחם בחיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה, Pseudomonas aeruginosa , אשר אחראי לרוב הזיהומים בראות של מטופלים עם CF.
משאף טובי הוא משאף האנטיביוטיקה הראשון שפותח וניתן לשימוש בבני אדם. הוא פותח במיוחד לשיפור איכות הטיפול במטופלים עם CF, בכדי לאפשר מתן אנטיביוטיקה לריאות באופן: יעיל , נייד ונוח לשימוש, נקי וללא סיכון לזיהומים וקצר בזמן

פתח הכל

יעילות

משאף טובי (TOBI Podhaler) מצליח, בשאיפה נכונה, להעביר חלקיקים קטנים של אנטיביוטיקה באופן יעיל אל תוך הריאות. חלקיקי האבקה שנוצרים בשאיפה פותחו בטכנולוגיה מהפכנית הנקראת: פולמוספייר Pulmosphere. טכנולוגיה זו מייצרת חלקיקים קטנים של אבקה בגודל מזערי (1-5 מיקרון) ואחיד. בעת שאיפה, הקפסולה מתפרקת לחלקיקים נפרדים אשר הופכים לאבקה, ואז חודרים לחלקים התחתונים של הריאות ללא צורך בעוצמת שאיפה חזקה. באופן זה, גם ילדים קטנים מגיל 6 ומעלה, יכולים לקבל את הטיפול בהצלחה, עם הדרכה נכונה.
טכנולוגית הפולמוספיירס מהווה פריצת דרך בתחום הטיפול הנשימתי, ולמעשה, משאף טובי הוא משאף האנטיביוטיקה הראשון בעולם!
סתם לדוגמא, משאף טובי מצליח להחדיר לריאה 34.2% חומר פעיל, לעומת אינהלציה של טובי שמצליחה להחדיר 9.2% חומר פעיל לריאות (עפ"י Newhouse וחבריו, Chest 2003).

נייח ונוח לשימוש

את משאף הטובי (TOBI Podhaler) ניתן לקחת לכל מקום.
אין צורך בחיבור לחשמל, אין צורך בקירור, אין צורך בבטריות לטעינה, ואין צורך בחוטים ו/או צינורות.

נקי וללא סיכון לזיהומים

TOBITAKE
בערכת טובי משאף (TOBI Podhaler) ישנן 4 קופסאות לכל שבוע של שימוש. בכל קופסא יש משאף חדש. מלבד זה ישנו משאף נקי עודף. אין צורך לעשות סטריליזציה כמו בשימוש במכשיר אינהלציה אלא יש לנקות עם מטלית יבשה (או טישו) את הפיה.
משאף טובי מכיל אבקה, ואין מגע עם תמיסות נוזליות ולכן הסיכוי להופעת חיידקים הוא מאוד נמוך.
רוב המטופלים עם CF אינם מקפידים לשטוף את מכשיר האינהלציה באופן יומיומי, כמתבקש עפ"י ההוראות, ולכן קיים סיכוי גבוה יותר להישארות חיידקים במכשיר. במחקר שבדק מכשירי אינהלציה של 29 מטופלים עם CF מאת Blau ושותפיה [Child Care Heatlh Dev 2007] נמצא כי 65% מהמכשירים היו מזוהמים בחיידקים שונים, ו- 35% מהמכשירים היה בהם את חיידק הפסיאודומונאס האירוגינוזה.

קצר בזמן

זמן השימוש במשאף טובי (TOBI Podhaler) הוא 2-6 דקות לעומת 15-20 דקות (ולפעמים הרבה יותר!) באינהלציה רגילה.
וחוץ מזה, אין צורך לשטוף את המשאף ולעשות סטריליזציה, ולכן החיסכון בזמן הוא אפילו יותר משמעותי!

מה משאף טובי (TOBI Podhaler) עושה? איך המשאף עובד בריאות?

משאף טובי מכיל אנטיביוטיקה בשם טוברמיצין Tobramycin . האנטיביוטיקה טוברמיצין עוזרת להילחם בחיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה, Pseudomonas aeruginosa אשר אחראי לרוב הזיהומים הכרוניים בריאה של מטופלים עם CF.
התרופה טובי מגיעה בריכוזים מאוד גבוהים למערכת הנשימה. באופן כזה היא פוגעת בחיידקים הנמצאים בריאה וכמעט שאינה נספגת למחזור הדם ואינה גורמת לתופעות לוואי במקומות אחרים בגוף.

מי צריך לקחת את המשאף טובי (TOBI Podhaler) ?

משאף טובי מאושר למתן לילדים מגיל 6 שנים ולמבוגרים הסובלים מזיהום ריאתי בחיידק הפסיאודומונאס אירוגינוזה. הטיפול במשאף טובי משפר תפקודי ריאה ומפחית החמרות ריאתיות. כדאי שתפנה/י לרופא המטפל שלך בכדי לברר האם משאף טובי יכול להתאים לך או לילדך.

איך צריך לקחת משאף טובי (TOBI Podhaler)?

את המשאף טובי צריך לקחת פעמיים ביום, רצוי בוקר וערב, במרווח של 12 שעות בין מנה למנה (אין לקחת 2 מנות של טובי במרווח שהוא פחות מ- 6 שעות בין מנה למנה).
• הקופסא של משאף טובי מכילה 4 משאפים + קפסולות, שמספיקות לחודש טיפול. המשאף נועד לשימוש של שבוע בלבד.
• כל קפסולה מכילה אבקה עם 28 מ"ג של אנטיביוטיקה טוברמיצין. סה"כ עבור מנת שאיפה – 4 קפסולות (112 מ"ג).
• הטיפול הוא מנה אחת פעמיים ביום. מנה אחת היא 4 קפסולות שאותן יש לשאוף בכל פעם בנפרד.
• הזמן עבור כל הטיפול הוא 2 עד 6 דקות.
• יש לאחסן את המשאף בטמפרטורת חדר, 250C ואין צורך במקרר.
• ילדים מתחת לגיל 10 שנים זקוקים לליווי ההורה או מטפל מבוגר, בשביל שימוש נכון במשאף טובי.המשאף נלקח חודש כן וחודש לא, כלומר: ניתן ברציפות במשך 28 ימים רצופים, אח"כ הפסקה במשך 28 ימים, ואח"כ שוב חוזר חלילה.
.TOBITAKE

לעיתים משאף טובי (TOBI Podhaler) ניתן לפרק זמן קצר כאשר מדובר בהופעת זיהום ראשון בחיידק הפסיאודומונאס, ולעיתים המשאף ניתן באופן כרוני לתקופה ארוכה. כדאי שתפנה/י לרופא המטפל שלך בכדי לברר למשך כמה זמן אתה או ילדך צריכים לקחת את התרופה.
שים לב! – חשוב כי תקבל הדרכה לשימוש נכון במשאף טובי. הדרכה מאיש מקצוע מוסמך, משפרת את החדירות של התרופה לריאות, ובסופו של דבר, יכולה לשפר את המצב הנשימתי שלך. אנא פנה/י למרפאת הריאות שלך לקבלת הדרכה לאופן השימוש במשאף טובי.
? אם ברצונך לדעת יותר על אופן השימוש במשאף טובי, פנה/י לעלון למטופל באתר משרד הבריאות

איך אני צריך לקחת משאף טובי (TOBI Podhaler) ביחס לתרופות באינהלציה האחרות? מהו סדר האינהלציה הרצוי?

סדר הטיפול התרופתי באינהלציה חשוב כיוון שהוא יכול להשפיע על מידת השיפור במערכת הנשימה, לסייע בהוצאת ליחה ולהפחית תופעות לוואי.
להשגת יעילות מלאה, רצוי לבצע משאף טובי לאחר מרחיב הסמפונות ולאחר כיוח והוצאת ליחה.
להמשך הקריאה על סדר התרופות באינהלציה, אנא לחצ/י על הקישור (הפניה לסדר התרופות באינהלציה).

האם אני יכול לערבב משאף טובי (Tobi Podhaler) עם תרופות אחרות?

התמיסה ניתנת כמשאף ועל כן לא ניתן ואין צורך לערבב עם תרופות אחרות שניתנות באינהלציה.

מה לעשות אם פספסתי מנת משאף טובי (TOBI Podhaler)?

בכל מקרה, אין לבצע אינהלציה של 2 מנות משאף טובי בבת אחת! (כלומר: אין לשאוף 8 קפסולות בבת אחת!)
מומלץ לעשות משאף טובי פעמיים ביום במרווח של 12 שעות בין מנה אחת מהשניה, אבל, אם התפספסה מנה, אפשר לעשות את מנת המשאף הבאה. הקפד/י לשמור על מינימום של 6 שעות הפרש ממנת משאף אחת לבאה. שוב תזכורת, מנת משאף אחת = 4 קפסולות.

 

פתח הכל

לקריאה נוספת על טובי באתר האמריקאי.תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

עוד בנושא אינהלציה..
"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים