English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/פרופ' דניאל כצנלסון

פרופ' דניאל כצנלסון

מאת מירב מאיר

מאז שהגעתי לאיגוד לפני כחמש שנים, שמו של פרופ' כצלנסון נישא בהדרת כבוד בפי כל.

הלכתי לפגישה איתו בהתרגשות רבה. כל אשר ידעתי זה שפרופ' כצנלסון הוא "האב המייסד של CF בישראל", ושכל הבכירים בתחום היו תלמידיו. ביקשתי לשמוע ממנו על ההיסטוריה של התחום בכלל ועל פועלו בפרט.

את הדלת פתחה לי מיכל אשתו, שהובילה אותי לסלון יפה וצנוע. מול הספה עליה ישבתי הייתה ספרייה עמוסת ספרים, אשר הרשימה אותי בעושר הספרים והמגוון. לאחר מספר דקות נכנס לחדר פרופ' כצנלסון, הולך עם הליכון, אך מלא הדר. הוא קבל אותי במאור פנים ושמח לשתף אותי בזיכרונותיו.

הוא נולד ב-1921 בסיביר, גדל והתחנך בסין שם גם למד רפואה ועבד כרופא. לישראל עלה בשנת 1949 ולאחר שירות צבאי קצר, התבקש על ידי ד"ר שיבא לפתוח מחלקה אזרחית בבית החולים הצבאי תל השומר. זו הייתה המחלקה הראשונה לילדים חולים (ילדים א'), והוא עמד בראשה עד צאתו לגמלאות. לצד עבודתו השוטפת הרחיב התעניינותו במחלות ריאה ובעיקר בסיסטיק פיברוזיס.

פרופ' כצנלסון היה ממניחי אבן הפינה של איגוד סיסטיק פיברוזיס והיה זה שקידם את העיסוק במחלת ה-CF בישראל. למרות זאת, הוא מתעקש לתת כבוד לד"ר עזרא אליאן ז"ל, אשר החל לטפל במחלה.

ב-1962 יצא פרופ' כצנלסון להשתלמות אצל פרופ' הארי שווכמן ז"ל בבוסטון. בשובו הניח את היסוד למרפאה מיוחדת העוסקת במחלות ריאה כגון אסטמה ובעיקר CF, במסגרתה החלו לערוך בדיקות של תבחיני זיעה ואובחנו ילדים עם CF. זו הייתה הפעם הראשונה בה הבינו במשרד הבריאות שיש בישראל חולי CF. עד אז הדעה הרווחת הייתה שמחלת ה-CF כלל אינה קיימת בישראל.

בגלל חוסר תקציב עבדו במרפאה מתנדבים רבים. לצד הטיפול הרפואי חיזק פרופ' כצנלסון את המסגרת החברתית התומכת באמצעות מפגש משפחות ולאחר מכן מפגש של הילדים. המפגשים הפכו להיות קבועים והיו על בסיס חודשי. למפגש הצטרפו משפחה קרובה, חברים וקרובים אחרים. גרעין הקבוצה מנה עשר משפחות. ביחד עם המשפחות שפיגל, גבעוני, דורסט, פרידע, גל ואחרים הוקם האיגוד.

המשפחות נרתמו ועזרו בהפצת המידע אודות המחלה בסביבתם הקרובה – בבתי הספר וגני הילדים, למשפחה המורחבת וכו'.

בו בזמן הלכה המרפאה וגדלה והצוות מומן על ידי תרומות. לאחר כארבע שנים כבר הייתה אפשרות לארגן כנס מקצועי ראשון בארץ בתחום ה-CF, ערבי התרמה, הסברות להורים, לרופאים ולציבור הרחב.

פרופ' כצנלסון יצא באופן רשמי לגמלאות ב-1983, אך המשיך ללוות בהתנדבות את מרפאת ה-CF בתל השומר עד 1996.

פועלו הרב הביא להעלאת המודעות למחלה, לאבחון מהיר ולטיפול יעיל בחולים בישראל. בעקבות המרפאה בשיבא הוקמו מרפאות נוספות בבתי חולים אחרים בארץ.

כיום הוא בן 95, מוקף בבני משפחה אוהבים. ולנו נותר רק להודות לו על פעילותו הענפה למען הטיפול במחלה ה- CF ולאחל לו בריאות טובה.5 תגובות

 • Posted 3 years ago

  איש יקר קיבל את בני כתינוק בתל השומר והעלה אותו על דרך המלך

  נכתב על ידי חנה קימלמן on נובמבר 30, 2016 6:28 pm | הגב
 • Posted 3 years ago

  המורה שלי בכל הקשור ל CF ולרפואה ילדים בכלל. למדתי ועבדתי במחלקתו יום יום (ילדים א׳ תל השומר) מהיום השלישי שלי לאחר עלייתי לישראל 1977 ועד 1985. תודה רבה לרופא גדול ואדם מיוחד וחכם

  נכתב על ידי חנה בלאו on דצמבר 1, 2016 12:22 am | הגב
 • Posted 2 years ago

  איש יקר, רק חבל שבשנת 1952, בביתן 24 בתל השומר, אחותי נגנבה תחת ידיו ותחת האחות מרים.

  נכתב על ידי נורית הלחמי on נובמבר 20, 2017 1:03 pm | הגב
 • Posted 1 year ago

  איש זבל חלאה תועבה אבק אדם שחור כמו הכיפה השחורה שעל ראשו
  כפציינטית שלו בגיל 7 היכה אותי לקרא לי מפונקת
  נאצי

  נכתב על ידי אילנה on אוגוסט 27, 2018 5:02 pm | הגב
  • Posted 1 year ago

   לגברת אילנה, פרופ כצנלסון אינו איש דתי ואינו חובש כיפה, לא שחור ולא אחרת.
   אז אם יש לך הזיות, תלכי לטיפול.

   נכתב על ידי רפאלה on מרץ 5, 2019 10:14 am | הגב

תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים