English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

הפונדקאות של נועה

*תמונת אילוסטרציה

מאת נועה

פונדקאות היא נשיאת עובר על ידי אשה שהופרתה מזרע וביצית של זוג הורים, עד הבאתו לעולם של תינוק, לשם מסירתו לאחר הלידה להורים מיועדים.
נהוג להתייחס לפונדקאית כאם נושאת ולהורים הביולוגים כהורים מיועדים.
ניתן גם להשתיל ברחמה של הפונדקאית עובר ששייך גנטית רק לאחד ההורים המיועדים (במקרים של תרומת ביצית, תרומת זרע, זוג חד מיני).
בארץ
בשנת 1996 עבר חוק הסכמים לנשיאת עוברים. ליישום החוק מינה שר הבריאות ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. בראש הוועדה עומדת ד"ר מדינה ידווב – רופאה מומחית ברפואה פנימית. הוועדה מונה שבעה חברים, בהם שני רופאים בעלי תואר מומחה ביילוד וגינקולוגיה, פסיכולוג קליני, עובדת סוציאלית, נציג ציבור שהוא משפטן ואיש דת לפי דתם של הצדדים להסכם.

חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד הילוד) התשנ"ו-1996 עוסק בהסכם בין הורים מיועדים לבין אם נושאת, לפיו מסכימה האם הנושאת להתעבר בדרך של השתלת ביצית מופרית בזרע האב המיועד, לשאת את ההריון עבור ההורים המיועדים ולמסור את הילד לאחר הלידה להורים המיועדים. הפונדקאית מחויבת למסור את הילד להוריו בסוף התהליך!

הפונדקאית אינה יכולה להיות קרובת משפחה של ההורים המיועדים וחייבת להיות אם לילדים משלה. ישנם רבנים המאשרים ואף תומכים בתהליך הפונדקאות.

החוק מיועד לתושבי הארץ, איש ואשה שהם בני זוג, כאשר האשה היא בגיל הפוריות ואינה יכולה להתעבר או לשאת הריון, או כי הריון עלול לסכן משמעותית את בריאותה (מתוך אתר משרד הבריאות).

הפניה לוועדה נעשית באמצעות:
גב' אתי דקל, אחראית ארצית – חוק הסכמים לנשיאת עוברים,
טל': 02-5080301
פקס: 02-5655957
דוא"ל: pundekaut@moh.health.gov.il

את כל הטפסים הרלוונטיים ומידע נוסף ניתן למצוא באתר.
עוד בטרם החתימה עם מרכז תיווך, כדאי לפנות לאתי – אחראית הועדה, בכדי לקבל אישור ראשוני להתחלת התהליך.
לאורך כל התהליך צריך שני אישורים מהוועדה:
1. אישור ראשוני להתחלת התהליך, המתבסס על אישור מהרופא שמסביר שהאם אינה יכולה לשאת היריון מסיבה בריאותית (טופס 8).
2. אישור המתייחס לפונדקאית הנבחרת וכולל את חתימת החוזה שהכין העו"ד.

מרבית הזוגות בארץ בוחרים להיעזר במרכז תיווך, בכדי לאתר את הפונדקאית המתאימה ולהכין את התיק לועדה. היתרון של שימוש במרכז כזה הוא בכך שהמרכז מתחייב למצוא פונדקאית אשר תעבור את הועדה של משרד הביאות. הדבר חוסך את האנרגיה הנפשית והזמן הכרוך בראיונות עם נשים רבות, ומפחית משמעותית את הסיכון שלאחר השקעה של זמן וכסף באבחונים השונים, הועדה לא תאשר את הפונדקאית.

בארץ ישנם כמה מרכזים: מירב פונדקאות חובקת, המרכז להורות, חיים חדשים ועוד (אלה שלושת המרכזים שאני מכירה באופן אישי ועמם ניפגשתי). שלושת המרכזים הללו הינם ותיקים יחסית, אולם בשנים האחרונות נוספו מספר רב של מרכזים נוספים כגון: ויוה פונדקאות, עינב אשכול, שי-לי פונדקאות ועוד. העלויות והתשלום לפונדקאית כמעט זהה בכל הסוכניות וכן גם לוח הזמנים. כל אחת משלוש הסוכנויות עבדה בעבר או עובדת בהווה עם אם מיועדת החולה ב-CF.
מרגע חתימת החוזה עם הסוכנות, הם מתחייבים למצוא פונדקאית בתקופה של 6-12 חודשים (תלוי בביקוש באותה תקופה). לאחר פגישה עם הפונדקאית, יש להכין תיק לועדה (ניתן להכין את מרבית המסמכים מבעוד מועד ובכך לקצר משמעותית את התהליך.( התיק נמצא אצל הועדה לתקופה של עד שלושה חודשים, וברגע שהועדה מאשרת ניתן להתחיל את טיפולי הפוריות. גם כאן התזמון תלוי בהכנה המוקדמת ובמזל. במידה וההכנה מול בית החולים או הרופא נעשו עוד בטרם חתימת הועדה, ניתן לעיתים להתחיל את הטיפול לקראת החזרת העובר, כבר ימים ספורים לאחר החתימה מול הועדה.
העלות של תהליך פונדקאות בארץ היא כ-230,000-260,000 ש"ח עבור כל התהליך (הסכום המדויק תלוי בתוספות כגון שמירת היריון, תאומים, ניתוח קיסרי וכו').
להלן פירוט לגבי מספר מרכזים אשר עם נציגותיהם נפגשתי באופן אישי:
*גילוי נאות: אני בחרתי בחיים חדשים.
– המרכז להורות – את המרכז מנהלות שתי נשים, עדה ומינה, בעלות השכלה בתחום מדעי החברה. המרכז מתמחה בפונדקאות בארץ ובשנים האחרונות גם בפונדקאות בגיאורגיה ובאוקראינה.
כתובת אתר: http://www.pundekaut.com/default.asp?include=about
– מירב פונדקאות חובקת – את המרכז מנהלת מירב אשר הביאה לעולם ילד בתהליך פונדקאות לפני שנים. היא נחשבת חמה ונעימה ונאמר עליה שהיא ממשיכה לתמוך בהורים ובפונדקאית גם לאחר שהושג אישור הועדה, במהלך הטיפולים וההיריון עצמו. עם זאת, שמעתי עליה גם ביקורת כי היא מזדהה יותר עם הפונדקאיות מאשר עם ההורים המיועדים ומגבה אותן יותר. החוזה מולה אינו גמיש ואין משא ומתן לגביו.
כתובת האתר: http://www.pundekaut.co.il/
– חיים חדשים – מרכז אותו מנהלות סיגל ותמר, שתיהן עו"ד דין אשר ניהלו בעבר חברת השמת עובדים. מה שמצא חן בעיני זה שנראה כי הן שמות דגש על התאמה טובה בין ההורים לפונדקאית (אולי גם בגלל העבר המקצועי שלהן). דבר שהוא קריטי בעיניי בתהליך הזה. בנוסף, התרשמתי שהן שמות דגש הן על הזכויות של האם המיועדת והן על הזכויות של הפונדקאית במידה מאוזנת.
כתובת האתר: http://www.pundecaut.com/

פונדקאות בחו"ל

פונדקאות בחו"ל הינה אפשרות טובה במקרים בהם מדובר באם יחידנית, בזוג מאותו מין, למי שאינה זכאית לאישור מהועדה של משרד הבריאות, או למי שמעוניינים לקצר משמעותית את זמן ההמתנה עד תחילת התהליך.
פירוש ההחלטה לעשות את תהליך הפונדקאות בחו"ל הינו מעורבות נמוכה בהרבה במהלך ההיריון. למרות שכל משרדי התיווך מספקים להורים המיועדים מעקב אחר כל האספקטים הרפואיים של ההיריון, אין היכרות אישית עם הפונדקאית, אין שעות של ישיבה משותפת בהמתנה לרופא או ביקורים משותפים באולטרסאונד.
יש זוגות שמרגישים דווקא יותר בנוח להיות קצת יותר מרוחקים מהתהליך; פחות קנאה או כאב אל מול אישה אחרת הנושאת את ילדם, אין סיכוי לפגוש בה בקניון כמה שנים אחרי התהליך.
כאשר שוקלים לעבור את התהליך בחו"ל יש לקחת בחשבון שיש להטיס עוברים מישראל למדינת היעד (בד"כ ניתן לעבור את שאיבת הביציות וההפריה שלהן גם במדינה עצמה אך אני משערת שזו לא אפשרות ריאלית עבור מרבית חולות ה-CF). בנוסף, עם לידת התינוק, לפחות אחד ההורים חייב לטוס ולשהות במדינה עד להוצאת דרכון לתינוק. שהייה זו עלולה לארוך מספר שבועות ובמקרים מסוימים עד שלושה חודשים. אמנם בתקופה זו סוכנות התיווך לרוב מארגנת להורים דירה ומוצרים לתינוק, אך במקרה של אם חולת CF עליה לקחת בחשבון את הטיסה עצמה ואת השהות מחוץ לישראל.
סוגיה נוספת היא דת התינוק, היות והדת נקבעת לפי הרחם ולא לפי הביצית, תינוק אשר נולד בחו"ל לאם פונדקאית שאינה יהודיה, ייאלץ לעבור גיור בכדי להחשב ליהודי (בדיוק כמו באימוץ מחו"ל). דרך אגב, בארץ ההורים המיועדים צריכים לעבור תהליך העברת אופוטרופוסות דרך פקידת סעד ובית משפט, כך שיש חוקים חסרי היגיון בכל מקום!
המדינות בהן נפוץ לעשות פונדקאות הן: ארה"ב, הודו ומזרח אירופה.
– ארה"ב – עליות גבוהות מאוד! הרבה יותר יקר מבארץ. לדעתי אין שום הצדקה לעשות שם את התהליך, מה גם, שזו המדינה היחידה בה היה מקרה של תביעה של האם הפונדקאית את ההורים המיועדים.
– הודו – היתרון הגדול של המזרח הרחוק בכלל והודו בפרט, הוא העליות הנמוכות יותר של התהליך וזמן ההמתנה הקצר מאוד עד לקבלת פונדקאית. במהלך ההיריון הפונדקאית מתגוררת בדירה של הסוכנות תיווך ומקבלת טיפול רפואי בבי"ח מערבי, בד"כ עם רופאים ישראלים. עם זאת, מאז שסגרה הודו את שעריה בפני זוגות מאותו מין להיעזר בפונדקאות, לא ידוע לי על סוכנות ישראלית שעובדת מול הודו.
– גיאורגיה – עלות דומה לעלות בארץ. יתרון של חסכון בזמן המתנה לפונדקאית ובכך שמדובר במדינה קרובה יחסית.
באתר הבא ניתן לקבל מידע לגבי המרכזים השונים:

פונדקאות – המדריך

ההליך הרפואי

לאחר קבלת האישור מהועדה של משרד הבריאות וחתימת החוזה מול הפונדקאית, ניתן להתחיל בהליך הרפואי לצורך השגת היריון.
השלב הראשון (אותו ניתן ורצוי לעשות מראש) הינו יצירת קשר עם מרכז רפואי העוסק בטיפולי פוריות ו-IVF (הפריה חוץ גופית). מעבר למסמכים הפורמאליים הקשורים להליך הפונדקאות כדאי להגיע עם מכתב מפורט מרופא ה-CF. מומלץ לבקש מהרופא המטפל ב-CF ליצור קשר מבעוד מועד עם אחד הרופאים הבכירים במרפאת הפוריות, בכדי למנוע חוסר נעימות ובורות של הצוות הרפואי שאינו בקיא במחלה.
בשלב הבא (לאחר החתימה מול הועדה) ניתן להתחיל בטיפולי פיריון לצורך יצירת עוברים. האם המיועדת מקבלת הורמונים שונים, לאורך מספר ימים, אשר מעודדים ייצור מוגבר של ביציות, תוך כדי מעקב של בדיקות דם ואולטראסאונד. כאשר הזקיקים של הביציות הנם בגודל המתאים נקבע תור לצורך שאיבת הביציות. השאיבה נעשית בהרדמה, למרות שבמקרה בו הרופאים חוששים מהרדמה בגלל תפקודי ריאות נמוכים או מכל סיבה אחרת, ישנן חלופות כגון הרדמה אפידורלית ואף ניתן לעבור את ההליך בלא הרדמה כלל.
את הביציות שנשאבו מַפְרים, ואת העוברים שהצליחו להתפתח ניתן להחזיר לרחם הפונדקאית.
הפונדקאית עצמה מקבלת הורמונים בימים שלפני ההחזרה, בכדי "להכין" את הרחם לקבלת העובר.

• כל מה שכתבתי במסמך מבוסס על דעתי האישית ועל הנסיון האישי שלי ועל חומרים שונים מהאינטרנט

בהצלחה.תגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים