English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!

בנו בונביט

מתוך גליון "לנשום חופשי" אפריל 2017
הגליון מוקדש לזכרו של בנו בונביט

להלן דברים לזכרו שנשאה ריקי מכלין, ראש השירות הסוציאלי, בהלוויותו של בנו.

לרגע לא חשבתי שאצטרך לכתוב דברי הספד לבנו בשלב כל כך מוקדם. לפני כמה חודשים בנו הודיע לי שהחליט להפסיק את החלק הארי של התנדבותו באיגוד סי אף (סיסטיק פיברוזיס) ולא יגיע לישיבות של ועדת עזרה לפרט. אבל, כך הבטיח, הוא ימשיך להגיע מידי שבוע, כפי שעשה במשך שנים רבות, ויעבור על ההחלטות של הועדה, יבקר אותן ויחתום על הצ'קים. והנה, מאז הודעתו הוא לא הספיק להגיע לאיגוד אפילו פעם אחת. האם ידע? האם הרגיש? לאלוקים פתרונים.

אבל אתחיל מההתחלה. לא מההתחלה של חייו של בנו ואפילו לא מההתחלה של הפעילות שלו באיגוד סי אף, אלא מההתחלה המשותפת שלנו. כמעט 25 שנים ואחרי לפחות 15 שנים של פעילות באיגוד של בנו טרם היכרותנו.

למי שאינו מכיר אותי אני העובדת הסוציאלית של איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל. כאשר התחלתי לעבוד באיגוד, בשנת 1992, בנו כבר היה אחרי שנים של חברות בוועד האיגוד ושימש כיו"ר ועדת עזרה לפרט – שזו ועדה שדנה בבקשות לסיוע כספי במימון הוצאות הקשורות במחלה, לחולי סי אף ולמשפחותיהם. באותה התקופה לא היה גיוס כספים כללי לאיגוד. הכסף גויס תמיד למטרות ספציפיות. כך גם פעלה הוועדה. בדקה צרכים של חולים ומשפחות וניסתה לגייס כספים כדי לתת מענה לצרכים האלה מחברים ומעמותות מוכרות. לא פעם בנו הביא סכומים לא מבוטלים מ"חברים אנונימיים" כאשר אני ידעתי שהוא מסתיר מתן בסתר מכיסו ומכיסה של רעייתו שתבדל"א וטובים, באשה היקרה.

קשה להסביר את התרומה הרבה של בנו לדיונים של הוועדה. החשיבה המקיפה שלקחה בחשבון את הצרכים של החולה, את היכולת שלו להתמודד עם הקשיים והכל תוך כדי פרספקטיבה לצרכים של הכלל וליכולת של האיגוד.

בנו אהב להגיד שאנחנו, חברי הוועדה טועים לא פעם, אבל הוא מקווה שאם אנחנו טועים זה בגלל שאנחנו נותנים בטעות יותר מידי ולא שחלילה אנחנו מסרבים לסייע בטעות לנזקק.

היו שנים שבהם היה צורך להיאבק על התקציב שוועד האיגוד הפריש לוועדת עזרה לפרט. כמו היום, גם בעבר, הצרכים מרובים והשמיכה קצרה מלהכיל את כולם. בנו נאבק על כל אגורה עד חורמה והאיץ בי ללחום למען המטרה הקדושה של סיוע לפרט ולמשפחתו. הוא ידע שללא כסף החולים ומשפחותיהם לא יוכלו להיענות לטיפול המורכב הכרוך במחלת הסי אף ובוודאי שלא יצליחו להתמיד בטיפול.

הייתה לו גם רגישות לראות "מעבר לבקשה". למשל, אם הבקשה הייתה לסיוע במימון התקנת מזגן, בנו היה הראשון ששאל איך המשפחה דלת האמצעים תצליח לממן את החשמל הכרוך בהפעלת החשמל. אם חברי וועדה הציעו סכום מסוים לסיוע, בנו היקשה ודרש לבדוק איך המשפחה תגייס את הסכום הנותר להשלמת הרכישה.

חברי הועדה התחלפו אחת לכמה שנים ובנו שימש לכולם אות ומופת לחשיבה על האחר ואם אצטט את דברי אחת מחברות הועדה הצעירות:

"הוא היה אדם מיוחד כל כך

זו הייתה ממש זכות להכיר אותו

את מהלך החשיבה הישר שלו

הרצון שלו לעשות רק טוב…"

ומעבר לכל בנו היה (אוף… כל כך קשה לדבר עליו בלשון עבר)  חבר אמיתי. חבר שהתעניין בי תמיד, גילה עניין במצב הרוח שלי, בחוסן שלי. תמך בי במצבי משבר שחוויתי במהלך העבודה והיה תמיד בשבילי.

בנו יחסר לי מאד. הוא נציג הדור שהולך ופוחת… 🙁

אנצור את זכרו עמי תמיד.

יהי זכרו ברוךתגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים