English
לתת מכל הנשימה
ערוץ הווידאו ערוץ הווידאו עיקבו אחרינו בטוויטרעיקבו אחרינו בטוויטרעשו לנו לייק בפייסבוק.עשו לנו לייק בפייסבוק.תרמו עכשיו!תרמו עכשיו!
איגוד סיסטיק פיברוזיס בישראל/פיתוח תרופות מחומרים ללא פטנט  Non-Patented Drug Development (NPD)

פיתוח תרופות מחומרים ללא פטנט  Non-Patented Drug Development (NPD)

מתוך גליון "לנשום חופשי" אפריל 2017

אסף א. שגיב (PhD, MBA) ואורי ענבר (PhD)

חלק ניכר מהניסויים הקליניים (בבני אדם) אינם מתבצעים כחלק מתהליך פיתוח שיכול להוביל לאישור תרופה חדשה. למעשה, מסקר שערכנו גילינו שרק כמאה מתוך 1,400 הניסוייים הקליניים שהתבצעו בחולי CF היו חלק מתהליך הפיתוח של תרופה / טיפול חדש. אם כך, אז מה נבדק בניסויים האחרים? חלק ניכר מהניסויים הרפואיים הקליניים היוצאים לפועל מתמקד בחומרים שהינם בטוחים לשימוש בבני אדם, כדוגמת תוספי תזונה, תוספי מזון, ויטמינים, מינרלים או תרופות במחלה שונה מזו שלשמה יועדה. לחומרים אלו אין הגנה פטנטית ולכן חברות התרופות לא מקדמות אותם לאישור כתרופה.  לרוב, ניסויים אלו מתבצעים על מספר קטן של חולים, ולכן גם אם הניסויים הצליחו, הרופאים המטפלים אינם יכולים להתבסס על תוצאותיהם בבואם לתת המלצה לטיפול.

חומרים אלו, אם בכל זאת יכנסו לתהליך הפיתוח המסודר ויאושרו, יהפכו לתרופות זולות וזמינות, אשר ייקלו הן על החולים, הן על קופות החולים והן על עלויות סל הבריאות ההולכות ומאמירות. פיתוח תרופות באפיק חדש זה שאותו אנו מכנים NPD Non-Patented Drug Development, יכניס לסל טיפולים שעלותם לגופים המממנים נמוכה. הערכה ראשונית מצביעה על כך שהשקעה בסדר גודל של כ-3-7 מיליון דולר במסלול פיתוח NPD צפויה להניב תרופה תוך כ-7 שנים.

אנו פועלים לקידום מימון ציבורי להמשך פיתוח קליני של חומרים-ללא-הגנה-פטנטית, שהראו אינדיקציות חיוביות בניסויים קליניים בהיקף קטן. כחלק ממהלך זה אנו מתמודדים על מימון של 100 מיליון דולר מקרן בארה"ב.
עדכונים לגבי התחרות ראו בקישור https://www.macfound.org/programs/100change/

הכנו גם סרטון בעזרת המאיירת עינת קשת שגייסנו בהתנדבות ממכללת ספיר. סרטון זה צורף כחלק מההגשה לקרן האמריקאית, הצגנו אותו גם באסיפה הכללית האחרונה של האיגוד וכמובן אתם מוזמנים לצפות בו ואם אהבתם לעשות לייק  https://www.youtube.com/watch?v=WjzoNcRO8Ic

את הרעיון הצגנו גם בפני משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל ולאחר שאהבו אותו עזרנו להכין קול קורא למימון פאזה קלינית שנייה בארץ, המהווה את השלב הקליני הראשון במיזם NPD. אנו שמחים לבשר שב-9.1.2016 התפרסם הקול הקורא, המהווה מבחינתנו עוד הוכחת התכנות לרעיוננו. http://most.gov.il/Information/Calls/Pages/ClinicalTrials2018.aspx

כעת אנו קוראים לכם להפנות את הקישור לחבריכם, רופאים או חוקרים שיוכלו להגיש בקשה למימון חלק מעלויות ניסוי פאזה קלינית שנייה לחומר כזה שתואר כאן. ההגשה היא עד יוני 2017.

קבלנו את העזרה של כמה מתנדבים: ד"ר סיגל יוסף, ד"ר קרין שוורץ, אמיתי ברטוב ורחלי ויצמן.

אסף א. שגיב, הינו מתנדב באיגוד ופועל בחצי השנה האחרונה יחד עם אורי ענבר להנעת המיזם ברעיונם המשותף הזה. אסף הינו יזם, בהשכלתו רוקח וד"ר בפרמקולוגיה עם 15 שנות ניסיון אינטרדיסציפלינרי כחוקר מו"פ בפארמה בתחומי העור, עיניים ואורתופדיה, וגם עם MBA בשיווק, אסטרטגיה ויזמות. כמו כן הוא בעל כעשר שנות ניסיון בשיווק, מכירות, פיתוח עסקי והסכמים במדעי החיים, הבריאות והחקלאות, באיתור חדשנות, ניתוחה, שיווקה, ניהול מו"מ ומסחורה מהאקדמיה והממשלה לתעשייה בטכנולוגיות חדשניות בתרופות, מכשור רפואי, דיאגנוסטיקה וחקלאות. דרך אהבתו להפעלת והנעת צוותים להשגת מטרות הוא יוזם ונוטע באנשים ובחברות מוטיבציה למימוש רעיונות ובכלל זה בהפיכת הרעיון מהלכה למעשה, כמו במיזם זה. Assaf.sagiv@gmail.comתגובות

תוכן התגובה (שדה חובה)
שם
אי-מייל
קוד אישור המסומן בתמונה מתחת(שדה חובה)

"לוקחים נשימה"

הצצה לחייהם של גיבורות הסרט הקצר, 'לוקחים נשימה', עדי בת השבע, וטל בת העשרים ושמונה, עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס CF, הסרט מתעד את חייהם האישיים ואת משפחותיהם המלוות אותן . זהו סרט מעורר השראה וניצחון, על מחלה .


בימוי וצילום: ציפי קרליק
פוסטים אחרונים